20 lat minęło...

21.12.2013   Autor: Magdalena Lach
---

Lekkoatleci Pilskiego Ludowego Klubu Sportowego Gwda Piła, tym razem w świątecznej scenerii Domu Gościnnego „Pasibrzuch” w Śmiłowie dokonali podsumowania sezonu sportowego 2013. Była to też znakomita okazja do bilansu 20-lecia klubu.

Tworzyła go czteroosobowa grupa działaczy i trenerów: Ignacy Krzewiński, Zbigniew Łapacz, Czesław Pachowicz i Zenon Piątek. To oni do dnia dzisiejszego stanowią trzon organizacyjny klubu. Od początku jego istnienia, nieprzerwanie prezesem jest Czesław Pachowicz, wiceprezesem – Ignacy Krzewiński, kierownikiem klubu – Zbigniew Łapacz. Nieprzerwanie, od 20 lat trzon zespołu szkoleniowego stanowią: trener klasy mistrzowskiej, dr Ignacy Krzewiński i instruktor klasy I – Zbigniew Łapacz, w przeszłości twórcy sukcesów lekkoatletów Gwardii.

Ideą nadrzędną, decydującą o utworzeniu klubu była koncepcja wykorzystania nowo powstałego obiektu lekkoatletycznego MOSiR-u przy ul. Żeromskiego do stacjonarnego szkolenia zawodników. Był też pomysł poszerzenia opieki szkoleniowej nad uzdolnioną młodzieżą ze środowiska wiejskiego i małomiasteczkowego, poprzez przynależność do zrzeszenia LZS. Koncepcja ta, jak zresztą dowiodła 20-letnia historii klubu, sprawdziła się znakomicie. Najlepiej o tym świadczą wyniki tego okresu.

Lekkoatleci PLKS Gwda zajmują honorowe pierwsze miejsce wśród klubów regionu pilskiego za sumę punktów zdobytych w ogólnopolskim współzawodnictwie sportu młodzieżowego w 14-letnim okresie istnienia powiatu pilskiego. Łącznie w tych latach zdobyli 2.738,5 pkt i 6 medali w Mistrzostwach Świata Juniorów i Mistrzostwach Europy Juniorów. Jest to w tym przedziale czasowym największa liczba medali spośród klubów regionu pilskiego w odniesieniu do wszystkich dyscyplin sportu.

Wywalczyli też 102 medale w Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, w tym 8 w kategorii seniora. Aż 13 zawodników dostąpiło zaszczytu reprezentowania Polski w mistrzowskich imprezach światowych i europejskich, m.in. w Mistrzostwach Świata seniorów, Mistrzostwach Europy seniorów, Pucharze Świata seniorów, Pucharze Europy, Młodzieżowych Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych, Mistrzostwach Świata Juniorów, Mistrzostwach Europy Juniorów, Akademickich Mistrzostwach Świata.

Lekkoatleci klubu uczestniczyli w imprezach i zgrupowaniach sportowych reprezentacj Polski na wszystkich kontynentach świata, m.in. w Chinach, Australii, Jamajce, Meksyku, Republice Południowej Afryki, Egipcie, Kanadzie.

W okresie istnienia klubu 48 zawodników było w składzie kadry olimpijskiej i kadry narodowej seniorów i juniorów. Najwybitniejszym zawodnikiem w 20-leciu klubu był Karol Grzegorczyk, dwukrotny mistrz świata juniorów mł. w biegu na 400 m i sztafecie szwedzkiej, w ramach reprezentacji Polski, która ustanowiła nie tylko rekord Polski, ale również rekord świata. Zdobył też dwa medale: złoty i srebrny w Mistrzostwach Europy Juniorów, wziął udział z reprezentacją Polski seniorów w Pucharze Europy.

Na uznanie zasługuje czwórka multimedalistów: Kamil Kalka, Bartosz Kowalczyk, Andrzej Pasternak i Adam Żukowski.

Kamil Kalka to wielokrotny mistrz Polski w chodzie sportowym, zdobył aż 17 medali w Mistrzostwach Polski, uczestnik największych imprez światowych, drugi w Pucharze Świata w chodzie sportowym.

Bartosz Kowalczyk - wicemistrz Europy juniorów na 5000 m, wicemistrz Polski seniorów, wielokrotny mistrz Polski juniorów, 12-krotny medalista Mistrzostw Polski w biegach średnich i długich.

Andrzej Pasternak - brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów na 3000 m z przeszkodami, mistrz i wicemistrz Polski juniorów w biegach długich.

Adam Żukowski - mistrz Polski juniorów i młodzieżowy wicemistrz Polski na 3000 m z przeszkodami, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, pierwszy medalista Mistrzostw Polski w 20-letniej historii klubu, czwarty w Mistrzostwach Europy Juniorów na 3000 m z przeszkodami.

Do czołówki światowej i europejskiej w swoich kategoriach wiekowych należeli ponadto:

Dominika Miszczak - skok w dal, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w kategorii seniorów i juniorów.

Magdalena Jasińska - chód sportowy, wielokrotna mistrzyni Polski, uczestniczka Pucharu Świata i Pucharu Europy.

11 medali w najważniejszych imprezach światowych i europejskich dla niesłyszących zdobyła Magdalena Bachmatiuk, startująca w skoku w dal, trójskoku oraz biegu na 100 m, w tym 2 medale na igrzyskach olimpijskich, 4 - mistrzostwach świata, 5 - mistrzostwach europy.

Ponadto w reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych startowali wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski:

-     Szymon Krawczyk - 800 m, 1500 m,

-     Joanna Bemowska - chód sportowy,

-     Justyna Świerczyńska - chód sportowy,

-     Monika Kapera - chód sportowy,

-     Marek Wasilewski - 3000 m,

-     Krzysztof Sobkowski - 400 m,

-     Robert Brączkowski - 100 m, 200 m.

W 20-letniej historii klubu było wiele innych ważnych osiągnięć:

-     III miejsce w punktacji drużynowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bielsku-Białej w 2000 r.,

-     udział w elitarnej I Lidze Juniorów,

-     kilkakrotne I miejsce w punktacji drużynowej Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS,

-     wielokrotne zwycięstwo w powiecie pilskim w punktacji klubów w ogólnopolskim współzawodnictwie sportu młodzieżowego w odniesieniu do wszystkich dyscyplin sportu.

Tradycyjnie, jak co roku, w uroczystej formie i świetnej atmosferze w obecności zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych: Prezydenta miasta Piły Piotra Głowskiego, Starosty Pilskiego Mirosława Mantaja, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, działaczy i trenerów dokonano podsumowania sezonu sportowego 2013. Podobnie, jak wiele poprzednich był to bardzo udany sezon dla lekkoatletów Gwdy. Łącznie wywalczyli 6 medali w Mistrzostwach Polski, w tym 4 złote. Jeden został zdobyty w kategorii młodzieżowej, cztery - juniorów i jeden - młodzika. Do tego doszły 1 medal w Akademickich Mistrzostwach Polski i 6 medali w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS. Razem wywalczyli 60 medali w imprezach ogólnopolskich i wojewódzkich.

W sezonie 2013 lekkoatleci PLKS Gwda zdobyli 136 pkt do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieżowego. Jedna zawodniczka startowała w Pucharze Europy w chodzie sportowym.

Dużym sukcesem było zajęcie I miejsca i zdobycie pucharu Krajowego Zrzeszenia LZS w punktacji drużynowej Przełajowych Mistrzostw Polski LZS w Stargardzie Szczecińskim. Jedna osoba zdobyła klasę mistrzowską międzynarodową, 3 - klasę pierwszą, 5 - klasę drugą i 11 - klasę trzecią. Łącznie w sezonie 2013 sklasyfikowanych było 51 zawodników.

Czołowymi zawodnikami klubu w minionym sezonie byli:

-     Joanna Bemowska - trzykrotna złota medalistka Mistrzostw Polski Juniorów w chodzie sportowym na 3 km (hala), 10 km i 20 km, uczestniczka Pucharu Europy w chodzie sportowym, mistrzyni Polski LZS w chodzie sportowym.

-     Bartosz Kowalczyk - brązowy medalista Mistrzostw Polski Młodzieżowców na 1500 m, przełajowy mistrz Polski LZS, członek kadry narodowej.

-     Patryk Piotrowicz - srebrny medalista Mistrzostw Polski Juniorów na 3000 m z przeszkodami, mistrz Polski LZS na 800 m i 1500 m, mistrz Wielkopolski na 1500 m.

-     Justyna Świerczyńska - brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Polski w chodzie na 5000 m, zawodniczka klasy mistrzowskiej międzynarodowej, członkini kadry narodowej.

-     Michał Dobrowolski - mistrz Polski młodzików na 110 m przez płotki, dwukrotny medalista Mistrzostw Makroregionu Młodzików na 110 m przez płotki i 300 m przez płotki.

-     Adrian Wyrzykiewicz - VII miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów na 3000 m przez płotki, mistrz Wielkopolski Juniorów na 2000 m z przeszkodami.

-     Natalia Wysokińska - VII miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w chodzie sportowym na 10 km.

-     Kamila Czyż - V miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży na 2000 m z przeszkodami, mistrzyni Wielkopolski na 2000 m z przeszkodami.

-     Szymon Smolarz - VIII miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w skoku wzwyż.

-     Jakub Palacz - IX miejsce na 5000 m podczas Przełajowych Mistrzostw Polski Juniorów Mł.

Do czołówki krajowej w swoich kategoriach wiekowych należą ponadto:

-     Marta Siewosienkiewicz - 2000 m z przeszkodami jun. mł.

-     Marcel Nazarek - chód sportowy jun.

-     Jakub Pirsz - 400 m jun. mł.

-     Agata Rolińska - 400 m przez płotki jun.

-     Michał Lamtschek - skok wzwyż jun. mł.

W gronie młodzików, obok wymienionego Michała Dobrowolskiego, najbardziej wyróżniającymi się zawodnikami są:

-     Agata Trzaskalska - sprint,

-     Maria Rogowska - chód sportowy,

-     Karolina Koziarska - biegi średnie,

-     Robert Kasprzyk - biegi średnie,

-     Monika Pietruszyńska - biegi średnie,

-     Arkadiusz Drozdowicz - biegi średnie,

-     Krystian Piasecki - chód sportowy.

Podczas uroczystości była okazja do wręczenia wyróżnień czołowym zawodnikom klubu. Wybór padł na medalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy: Karola Grzegorczyka, Bartosza Kowalczyka i Andrzeja Pasternaka.

Organizatorzy zaprosili też dwójkę wybitnych lekkoatletów, mistrzów Polski Adama Żukowskiego i Marka Wasilewskiego, którzy jako pierwsi, wraz z trenerami w 1993 r. tworzyli nowy klub. Podziękowano też władzom powiatu pilskiego i miasta Piły, sojusznikom oraz sponsorom.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group