Kolumbarium w Złotowie?

26.09.2013   Autor: Redakcja
---

Być może jeszcze w tym roku na złotowskim cmentarzu utworzone zostanie kolumbarium, w tym również tzw. ogród pamięci, na którym bliscy będą mogli rozsypać prochy zmarłych.

Obecnie trwa przetarg na realizację tej inwestycji, co ciekawe już drugi. W pierwszym terminie nie złożono żadnych ofert. Urząd Miejski w Złotowie w związku z ich brakiem rozpisał kolejny. Jeśli zakończy się on pozytywnie, prace ruszą jeszcze w tym roku. Kolumbarium będzie usytuowane po lewej stronie od wejścia głównego na Cmentarz Komunalny w Złotowie, gdzie obecnie rosną drzewa.

- Inwestycja ta obejmuje zagospodarowanie blisko 3 tys. m2 - mówi Marcin Batko, Urząd Miejski w Złotowie.

Jak tłumaczy Marcin Batko potrzebę budowy kolumbarium zgłaszali sami mieszkańcy. Obecnie bliscy zmarłego po jego skremowaniu mogą go pochować na złotowskim cmentarzu, jednak odbywa się to w tradycyjny sposób. Urna z prochami chowana jest w grobie. Polskie prawo natomiast ciągle zabrania rozsypywania prochów w dowolnym miejscu.

- Ustawodawca w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych ustalił, że spopielone zwłoki można rozsypać w wyznaczonym miejscu na cmentarzu. Tak więc nie ma możliwości zabrania urny do domu, czy też rozsypania prochów w miejscu wskazanym przez zmarłego - mówi Monika Skowrońska, rzecznik prasowy PSSE w Złotowie.

W pierwszej kolejności ma powstać tylko 1/4 planowanego kolumbarium. Obiekt ten jednak nie jest jedyną inwestycją na terenie cmentarz komunalnego. W planach jest również budowa toalety.

Przeczytaj więcej o: kremacja, zlotow, cmentarz, urna, prochy, kolumbarium,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group