Śmierdząca sprawa...?

21.07.2013   Autor: Redakcja
---

W niektórych miejscach brakuje pojemników na segregowane odpady. Tam gdzie one się znajdują natomiast, często są przepełnione. Czy śmieciowa rewolucja potoczyła się tak jak powinna?

Pan Henryk, mieszkaniec kamienicy przy ul. 1 Maja, już od dłuższego czasu segreguje śmieci - tak też oświadczył w deklaracji złożonej do Związku Międzygminnego "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi". Wbrew deklaracji jest jednak zmuszony wrzucać wszystkie odpady do jednego pojemnika, ponieważ przy kamienicy, w której mieszka, więcej ich po prostu nie ma.
- Staram się segregować śmieci już od dawna, ale nie mam tutaj takiej możliwości, dlatego muszę podrzucać szkło i plastik do śmietników spółdzielni mieszkaniowej obok mojej kamienicy - mówi pan Henryk.

Brak pojemników to nie jedyny problem, z którym borykają się mieszkańcy. Bywa, że oprócz czystych i estetycznych śmietników, często zdarzają się przepełnione. Można odnieść wrażenie, że niektórych pojemników na odpady nikt ich nie opróżnia. Eksperci twierdzą jednak, że wbrew pozorom nie jest jeszcze tak źle.
- Wydaje mi się, że obecna sytuacja nie odbiega drastycznie od tego co z czym mieliśmy do czynienia wcześniej, bo i wtedy mieliśmy sygnały, że w niektórych miejscach odpady są odbierane nieregularnie, że dochodzi do przepełnienia tych pojemników - mówi Marek Duraj, kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Z drugiej strony mieszkańcy specjalnie się też nowymi przepisami nie przejmują - termin składania deklaracji już dawno minął, wciąż jednak prawie 10 tys. mieszkańców nie zdecydowało się czy będzie segregować śmieci. Konsekwencji dla spóźnialskich na razie nie ma, to się jednak wkrótce zmieni. Najpierw Związek Międzygminny roześle upomnienia.
- Załączymy też deklaracje oraz instrukcję jej wypełnienia. Poprosimy też aby pilnie tę deklarację wypełnili i do nas odesłali - mówi Zygmunt Jasiecki, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego PRGOK.

Jeśli to nie odniesie żadnego skutku, to Związek Międzygminny spóźnialskim ustali opłatę za gospodarowanie odpadami według stawki za odpady niesegregowane i na podstawie osób zameldowanych pod danym adresem. Właściciele nieruchomości, którzy już złożyli deklarację, muszą wnieść pierwszą opłatę (za lipiec) za wywóz śmieci do 15 sierpnia. Wkrótce otrzymają oni listy z indywidualnym numerem konta, na który należy przelać zadeklarowane kwoty.

Nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach z pewnością wywołuje emocje i budzi też pewne kontrowersje - jak chociażby fakt, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się przetargowi na wywóz śmieci, który wygrała firma Altvater. Czy śmieciowy chaos długo jeszcze potrwa? Jak sytuacja się rozwinie? Na razie te pytania pozostają bez odpowiedzi.

Przeczytaj więcej o: pila, smieci, ustawa, prgok, segregacja,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group