Policjanci z całej Europy w Pile

Policjanci z całej Europy w Pile

Zorganizowane grupy przestępcze czerpią miliardy z handlu ludźmi, a ich ofiarami padają najczęściej ci najsłabsi. Funkcjonariusze z całej Europy uczą się w Pile, jak dzięki analizie zachowania skutecznie przeciwdziałać przemytnikom. 

Nielegalna migracja to nie tylko problem granic – to dramat tysięcy ludzi wykorzystywanych przez przemytników. W Szkole Policji w Pile trwa szkolenie, które ma pomóc służbom skuteczniej reagować na to zagrożenie. 

 - Tym razem dotykamy nowego tematu, który dotyczy analizy behawioralnej. To idealne forum do wymiany międzynarodowych informacji i doświadczeń - tłumaczy podinsp. Adriana Niemczuk-Gorgoń ze Szkoły Policji w Pile. 

Szacuje się, że rocznie nawet pół miliona osób przedostaje się do Europy z pomocą zorganizowanych grup przestępczych. Często są to ofiary handlu ludźmi, zmuszane do niewolniczej pracy lub prostytucji. Rolą funkcjonariuszy jest - często podczas pierwszej rozmowy - podjęcie konkretnych działań. - Mamy pewne techniki, symptomy, które mogą wskazać, że trzeba pogłębić przesłuchanie – ale nie ma jednej wskazówki, która mówi: ten człowiek kłamie - wyjaśnia psycholog sądowy Karolina Dukała

Funkcjonariusze uczą się, jak nie dać się zwieść pozorom i jak rozpoznać symptomy nieszczerości – niezależnie od języka, kultury czy pochodzenia przesłuchiwanej osoby. - Musimy analizować zarówno uniwersalne ludzkie zachowania, jak i te wynikające z kultury konkretnej osoby - dodaje przedstawiciel greckiej policji Sotirios Petropoulos

Szkolenie to nie tylko teoria – uczestnicy ćwiczą analizę werbalną i niewerbalną, poznają strategie komunikacji i sposoby oceny wiarygodności zeznań, także w kontekście spraw dotyczących przemytu migrantów. - Chcemy przygotować funkcjonariuszy do bezstronnej, skutecznej analizy zachowań, by lepiej przeciwdziałać przemytowi migrantów i zwiększyć bezpieczeństwo w Europie - mówi przedstawiciel CEPOL Cristian Calea. 

Przemytnicy ludzi stają się coraz bardziej wyrafinowani – dlatego europejskie służby muszą być o krok przed nimi. Już jutro dalsza część szkoleń m.in warsztaty z wykorzystaniem gogli VR. Na miejscu spotkali się eksperci i funkcjonariusze z 21 państw Unii Europejskiej. Szkolenia CEPOL będą kontynuowane. 

 

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.