Leśnicy z Lipki “podglądają” rybołowy

26.06.2024   Autor: AK
---

Wychowują najczęściej troje dzieci, czasem się rozwodzą, a ich dietę stanowią tylko ryby... - mowa o rybołowach. Już od 10 lat ten skrajnie rzadki gatunek “podglądają” leśnicy z Lipki. Prowadzą transmisję od wiosny do jesieni dzieląc się wieściami z gniazda z Youtuberami z całego świata.  

Rybołowów na terenie Nadleśnictwa Lipka nie było. 26 lat temu leśnicy postanowili wybudować platformę dla nich, z nadzieją, że jednak się pojawią. I tak się stało. Już w następnym roku przyleciał pierwszy ptak. Potem kolejne pokolenia zamieszkiwały to samo gniazdo. Samce bowiem wracają w miejsce, gdzie się wykluły... Teraz mieszka tu rodzina Lipka. 

Lipek jest prawdopodobnie potomkiem Roszponki i Szuwarka. Ta para została przed pięcioma laty zabita przez jastrzębia. Ale ten młody ocalał. Dziś wraz z partnerką dba o swoje potomstwo. Kamera zainstalowana przy gnieździe pokazuje na żywo obraz z ich “domu”. Dzięki temu dużo można się dowiedzieć...   

- Nie tylko tego co jedzą, ale ich zachowań, że one też mają swoje charaktery, że też mają swoje przyzwyczajenia i ulubione rzeczy, tak jak liny i karasie, tę białą rybę uwielbiają - mówi Dominika Nadolna z Nadleśnictwa Lipka  

Widzowie byli też świadkami tragicznych scen. Najtrudniejszą, wywołującą wiele emocji była śmierć rodziców Lipka.  

- To jest natura, to jest przyroda i to jest piękne, że to jest nieprzewidywalne, dramatyczne, ale też przepiękne, spokojne, romantyczne jest tam wszystko - tłumaczy Janusz Grabowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka.

I przez te 10 lat transmisji zmieniło się postrzeganie świata tych drapieżników. Można dzięki podglądaniu i zakładanym obrączkom dowiedzieć się jak wygląda trasa ich przelotu do Afryki i z powrotem. Wiemy, też, że nie zawsze rybołowy wiążą się ze sobą w pary na całe życie  

- Pojęcie romantyczne jest też względne, no są praktyczne, przyroda jest ekonomiczna i praktyczna. Po co w przyrodzie wdowiec czy wdowa? To jest absolutne marnotrawstwo, bo zajmują teren, no więc muszą się dobrać w pary - informuje dr inż. Tadeusz Mizera, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Transmisje online z Lipki były pierwszymi w kraju. Do tej pory nikt nie “podglądał” rybołowów. Ptasi Big Brother zdobył stałych widzów.   

- Społeczeństwo wręcz uświadomić, że jest taki gatunek, bardzo rzadki, skrajnie rzadki w Polsce i jedno z tych gniazd jest na naszym terenie i to jest powód do dumy i satysfakcji - informuje Tomasz Konieczny, nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów.  

W Polsce bytuje około 40 par rybołowów. Najwięcej w lubuskim i na północy Wielkopolski. Jest też kilka gniazd na Mazurach.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group