Powstają ogólne plany dla miast i miasteczek

14.06.2024   Autor: Jakub Sierakowski
1015---234
Mniej chaosu, więcej porządku - taki ma być efekt nowego dokumentu, który muszą przyjąć samorządy. Chodzi o plan ogólny, który zastąpi dotychczasowe wytyczne. W teorii pomysł wygląda na dobry, jest jednak pewne “ale”... 
 
W tej chwili gminy korzystają z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ten dokument określa, jakie jest przeznaczenie danego terenu, czyli np. co i gdzie może zostać wybudowane. Poprzedni rząd postanowił to zmienić i wprowadził nowe rozwiązanie - tzw. plan ogólny. 
 
- Uprościmy, przyspieszymy i ujednolicimy procedury dotyczące planowania przestrzennego w gminach. Wszystkie gminy uchwalając nowy dokument, plan ogólny, określą jasne ramy inwestowania na własnym terenie. Wydawane decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być spójne z planem ogólnym - mówił ówczesny minister rozwoju i technologii w latach 2022-2023 Waldemar Buda. 

Czyli zgodnie z tymi wytycznymi na osiedlu domków jednorodzinnych nie powinien już powstać blok. Według ekspertów, taki dokument jest konieczny dla uporządkowania przestrzeni w miastach i miasteczkach. Mają jednak pewne wątpliwości - chodzi tutaj o... 
- Narzucone przez ustawodawcę, podyktowane środkami z KPO i związanymi z tym terminami, wytyczne co do momentu przyjęcia planu ogólnego, czyli do końca 2025 roku – i to rzeczywiście dla wielu gmin to za mało czasu. Gminy potrzebują czasu, środków, żeby te plany dobrze przygotować. Jest ryzyko, że się nie wyrobią - tłumaczy prof. Maciej Nowak, planista z Polskiej Akademii Nauk. 
 
Planista dodaje także, że problemem może być interpretacja przepisów - czyli brak pewności, co dokładnie trzeba wpisywać do planu ogólnego, a co nie. 
Przygotowania do opracowania planu ogólnego ruszyły już w Pile, Czarnkowie czy w Wyrzysku. Na ostateczne projekty uchwał trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group