Wracają zapomniane choroby

28.04.2024   Autor: Artur Maras
2224---
Wracają choroby do niedawna zapomniane. U naszego zachodniego sąsiada rejestruje się coraz więcej zachorowań na Odrę. W Chorwacji, Czechach czy w Polsce przybywa chorych na krztusiec. Eksperci i lekarze winią za ten stan przede wszystkim niechęć do profilaktycznych szczepień dzieci.   
 
- Niektóre dzieci chodziły niemal na czworakach, tak powykręcane miały kończyny... - opowiada Honorata Pilarczyk, prezes Stowarzyszenia Bioderko.

Wszystko przez powikłania po chorobie Heinego-Medina, którą wywołuje wirus polio. W latach 50 ubiegłego wieku, w Polsce wybuchła duża epidemia, której skutki możemy obserwować do dzisiaj. Honorata Pilarczyk trafiła do szpitala mając zaledwie pół roku, gdzie spędziła 9 miesięcy, w zupełnej izolacji od rodziny. 
  
- Nikt nie miał czasu brać chorego dziecka na ręce, żeby je przytulić jak płakało, nikt nie miał tyle czasu, żeby je przewijać jak trzeba było. Jak przyjechał do domu, mama ściągała mi pieluchy, a miałam już 1,5 roku, to razem ze skórą odchodziły, takie miałam odparzenia - opowiada Honorata Pilarczyk.
 
Kolejne lata – tak jak wiele małych dzieci z tamtej epidemii - Honorata Pilarczyk spędziła w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych.  
 
- Wirus polio uszkadza neurony ruchu w rdzeniu kręgowym, stąd są te niedowłady. Tak jak ludzie mają po udarze niedowłady i odrdzeniowy zanik mięśni, których się nie odbuduje - opowiada Pilarczyk.
 
 

Epidemia się rozprzestrzeniała. W 1958 r. na polio chorowało już ponad 6 tys. dzieci. Rok później dzięki wprowadzeniu szczepionki, zachorowało około tysiąca dzieci. Cztery lata później już tylko 30-ścioro.   
  
- Szczepienia to jest największe odkrycie w dziejach medycyny w skali globalnej. Nie ma czegoś bardziej spektakularnego niż szczepienia. To jest profilaktyka, a nie leczenie - opowiada lek. med. Tomasz Przysiecki, pulmonolog, ordynator Oddziału Chorób Płuc w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży
 
W dodatku jak podkreślają lekarze bardzo skuteczna profilaktyka.  
 
- Rozpoczynając moją karierę zawodową, przez 10 lat pracowałem na oddziale zakaźnym dziecięcym i to było wiele lat temu, gdzie jeszcze duża populacja nie była szczepiona i one wchodziły dopiero, więc doskonale znam przebieg tych chorób i ich powikłania - mówi lek. med. Adam Gronowski, pediatra.
 
A te mogą być bardzo różne. Najbardziej poważne kończą się śmiercią.  
 
- Na przykład po śwince, miałem dwa przypadki u dzieci. Trafiły na OIOM i były nieprzytomne przez dwa tygodnie. Wyszły z tego na szczęście, ale po co doprowadzać do tak dramatycznych sytuacji, jak można temu zapobiegać? - pyta retorycznie Tomasz Przysiecki.
 
Kalendarz obowiązkowych szczepień obejmuje 12 chorób. Szczepionki podawane są już niemowlakom. Nie wszyscy wywiązują się z tego obowiązku.  
 - W 2023 roku w powiecie pilskim nieszczepionych dzieci mieliśmy 63, a w tym roku doszło nam 9 dzieci. Na razie nie stanowi to dużego problemu, bo tak odporność zbiorowa jest - zdradza Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.

Jeżeli będzie taka tendencja, że będzie coraz mniej dzieci szczepionych, to wiadomo, że te choroby będą się szerzyły i tych powikłań będzie dużo. Pamiętam również zgony z powodu chorób zakaźnych, gdzie nie udawało się uratować tych dzieci - dodaje Adam Gronowski.
 
Lekarze POZ raportują brak obowiązkowych szczepień w sanepidach. Te wysyłają do rodziców upomnienia, jeśli upomnienie nie zadziała, to skarga trafia do wojewody, który ma prawo nałożyć na opiekunów kary finansowe.  
 
Rodzice nie zdają sobie sprawy na co narażają swoje dziecko. Ja to brzemię choroby, gdzie nie zawiniłam, ani moi rodzice, bo nie było szczepień, to noszę to do końca życia. I nikt mi nie da zdrowia, nikt mi nie cofnie tego czasu, który spędziłam w szpitalach - mówi Honorata Pilarczyk.
Do wielkopolski wróciła też gruźlica, szkarlatyna i krztusiec. Na te choroby także są szczepionki.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group