Koniec z komisarzami w gminach

16.04.2024   Autor: Artur Maras
620---
Jeśli wójt, burmistrz czy prezydent zostaną posłami lub senatorami, to z automatu ich miejsce zajmą zastępcy. Zmiany w ustawie o samorządzie poparły wszystkie kluby parlamentarne, o czym wczoraj w Pile mówił były prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

– Nie może być tak, że jeżeli prezydent miasta kandyduje do parlamentu, czy zajmuje inną ważną funkcję wojewody, czy kogokolwiek innego, to potem wyznaczany jest komisarz zależny od sytuacji politycznej w kraju – tłumaczył Jacek Karnowski, poseł na Sejm RP, KO, były prezydent Sopotu.

A tak było chociażby w Sopocie, czy w Pile. Piotr Głowski, po zdobyciu mandatu poselskiego zostawił pusty urząd. Beata Dudzińska - jego zastępczyni została powołana do pełnienia obowiązków prezydenta dopiero po zmianie władzy. Wcześniej komisarzem był Mateusz Daszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadzone zmiany zakładają, że teraz w takiej sytuacji, do czasu wyborów obowiązki pełnić będą zastępcy dotychczasowego prezydenta, burmistrza lub wójta. Jeśli jest ich kilku, to kierowanie gminą spadnie na pierwszego zastępcę. Jeśli wójt nie ma zastępcy, a tak jest w niektórych gminach, to dopiero wtedy osobę, która będzie pełniła funkcję wójta wyznaczy premier.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group