Jedna Wielkanoc, różne wyznania

28.03.2024   Autor: Mateusz Manthai
964---237
Wierni przygotowują się do świąt Wielkiej Nocy. Dziś rozpocznie się triduum paschalne. To moment wspomnienia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Sprawdziliśmy jak do świąt przygotowują się przedstawiciele różnych wyznań.

Katolicy do Wielkanocy przygotowują się już od 40 dni. Święta poprzedza Wielki Post. To czas rekolekcji parafialnych, nabożeństw pasyjnych, odprawiania drogi krzyżowej i przystępowania do spowiedzi. Końcowym etapem przygotowań do Wielkanocy jest Triduum Paschalne.

– Począwszy od Wielkiego Czwartku, który jest przebogaty w treść, ale także w symbole przygotowania uczty, ostatniej wieczerzy, z tym wielkim, przejmującym symbolem umycia nóg – mówi ks. Stanisław Oracz, proboszcz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile.

Poprzez Wielki Piątek i wspomnienie śmierci Chrystusa, aż do niedzieli zmartwychwstania.Prawosławni Wielkanoc będą świętować dopiero za pięć tygodni. Jednak przygotowania do świąt wyglądają podobnie jak u katolików. Jeszcze przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, wierni przebaczają sobie wszystkie winy.
– To jest czas, kiedy powinniśmy więcej go poświęcić Panu Bogu, na modlitwę, na rozważanie Pisma Świętego, na czynienie dobra. To czas, kiedy stajemy przed lustrem i spoglądamy na swoje niedoskonałości – mówi ks. Paweł Poczekajło, proboszcz parafii greckokatolickiej w Wałczu.

Wielki Czwartek w kościele ewangelickim to pamiątka ustanowienia sakramentu ołtarza. W piątek natomiast w kościołach dominuje klimat żałoby i refleksji nad śmiercią. Tego dnia w świątyniach nie dzwonią dzwony.

– Wielki Piątek w kościele ewangelickim jest najważniejszym świętem. Tak jak we wszystkich kościołach chrześcijańskich Wielki Post, u nas nazywany czasem pasyjnym, jest refleksją nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa – mówi ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile.

W niedzielę wielkanocną w kościołach odbywają się nabożeństwa rezurekcyjne. Po nich rodziny zasiadają do wspólnego śniadania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group