Stracili dach nad głową. Ruszyła zbiórka

12.01.2024   Autor: Mateusz Manthai
1279---21
Pożar domu jednorodzinnego w Rychliku koło Trzcianki. 4-osobowa rodzina straciła dach nad głową. Pogorzelcom pomagają sąsiedzi i rodzina. W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy na odbudowę zniszczonego przez ogień domu.  
 
Do tragedii doszło wczoraj w nocy. Pisaliśmy o tym TU. 

- Około 2 obudziły mnie trzaski i takie dźwięki jakby wielkiego ogniska, strzelanie drewna. Poszedłem zobaczyć. Myślałem, że ktoś włamał się do domu. Przez drzwi było już widać. Obudziłem wszystkich. Ewakuowaliśmy psy i koty. Wyszliśmy na dwór - opowiada Mikołaj Kalita, pogorzelec. 

Po kilku minutach na miejscu pojawili się pierwsi strażacy. Ratownicy przez kilka godzin, w trudnych warunkach, w czterostopniowym mrozie gasili płonący dach.  
 
- Płomienie wychodziły na zewnątrz budynku. Mieszkańcy na szczęście opuścili budynek przed przyjazdem strażaków - mówi str. Joanna Kowalczyk, rzeczniczka prasowa czarnkowskiej straży pożarnej. 

Ale wyszli z domu tak jak stali. Bez niczego. Ratownikom udało się wynieść z domu część ubrań, wyposażenia i dokumenty. Reszta albo się spaliła, albo zniszczyła woda.  
 
- Zdążyliśmy uciec. Niestety jakiegoś takiego pecha mamy, bo pół roku temu syn się zabił. Synowa została w ciąży sama z dzieckiem. I teraz jeszcze dom nam się spalił. Chyba większej tragedii nie może być - płacze Barbara Dobrzyńska, która straciła dom w pożarze. 
Dom nie był ubezpieczony. Nie wiadomo, czy będzie nadawał się do zamieszkania. To ocenią biegli, bo strażacy rozebrali zniszczoną konstrukcję i nadpalone belki.  
 

 
Póki co, rodzina znalazła schronienie u sąsiadów i bliskich. Pomoże także gmina. Urząd wypłaci rodzinie zapomogę - 6 tysięcy złotych, a także... 

- Dostosujemy jeden z naszych obiektów komunalnych, do tego, żeby można było tutaj pogorzelców przyjąć - zapewnia Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki. 

W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy na odbudowę domu. W ciągu kilku godzin udało się zebrać ponad 10 tysięcy złotych.

ABY POMÓC RODZINIE WYSTARCZY KLIKNĄĆ TU 

Rodzina ma nadzieję, że... - Jak najwięcej pieniędzy uda się zebrać, żeby to... jakoś naprawić - dodaje Mikołaj Kalita. 

W pomoc włączyli się także mieszkańcy Rychlika. Ludzie przekazują pogorzelcom najpotrzebniejsze rzeczy – ubrania czy środki higieniczne. Potrzebne są także materiały budowlane. Sąsiedzi zaoferowali także pomoc w odbudowie domu.  

fot. OSP Biała 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group