Opieka koordynowana. Niewielu pacjentów ją zna

03.12.2023   Autor: Artur Maras
2036---2018

Tylko jedna pilska przychodnia świadczy tzw. opiekę koordynowaną. Rozwiązanie, to pomysł ministerstwa zdrowia, który ma zmniejszyć kolejki i dać pacjentom opiekę specjalistyczną już w gabinetach rodzinnych. 


 - W zdecydowanej większości są zaskoczeni, że mogą z tego skorzystać, jak ją proponujemy - tłumaczy pacjentów pediatra Adam Gronowski, bo dla wielu pacjentów opieka koordynowana to zupełna nowość. Ministerstwo Zdrowia wprowadzając ją ponad rok temu, chciało poprawić dostęp do specjalistycznej opieki już na poziomie POZ-tów. Dzięki zmianom, lekarze rodzinni mogą zlecać wykonanie dodatkowych badań. - Bardziej szczegółowe z poszczególnych dziedzin, na przykład echo serca czy holtery, które do tej pory trzeba było odsyłać do specjalisty. Pacjent trafiła do poradni specjalistycznej, otrzymywał skierowanie, dopiero wtedy miał wykonywane to badanie. To się wszystko wydłużało. My to robimy praktycznie od ręki - dodaje pediatra. 

 
Wyniki pacjenta skonsultuje potem także lekarz specjalista. A to wszystko w jednym miejscu. Od ręki pacjenci mogą także liczyć na opiekę dietetyka.  - Nawet jedna porada może zmienić życie, ale nic nie dzieje się bez czynnego udziału pacjenta. Jeżeli pacjent weźmie sobie do serca dane rady, to faktycznie może wiele zmienić i faktycznie obserwujemy duże zmiany u wielu pacjentów - radzi dietetyczka kliniczna Agnieszka Pankau. I nie chodzi tu tylko o mniejszy rozmiar ubrań, ale przede wszystkim o poprawę stanu zdrowia przy chorobach dietozależnych., - np. obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, czy też wyregulowanie cukrzycy - dodaje. 


 
A to ma odzwierciedlenie w wynikach krwi. Są przypadki, kiedy to stan zdrowia pacjentów poprawił się na tyle, że lekarz prowadzący zredukował dawki niektórych przyjmowanych leków. Nad przebiegiem takiej opieki czuwa koordynator. - Część pacjentów twierdzi, że czują się jakby byli w prywatnej klinice, bo nie muszą o niczym myśleć, począwszy od badań, poprzez umówienie wizyty specjalistów, później lekarzy prowadzących. Tym wszystkim zajmuje się poradnia - wyjaśnia koordynator opieki Damian Bogusławski

 
I ta konieczność zatrudnienia osoby koordynującej całą opiekę, doinwestowania lecznicy w specjalistyczny sprzęt oraz problem ze znalezieniem lekarzy specjalistów do współpracy, to wyzwania, którym trudno sprostać wielu rodzinnym przychodniom. Choć program opieki koordynowanej działa w Polsce od ponad orku, to w Pile jest tylko jedna przychodnia, która świadczy takie usługi. - W samym powiecie pilskim z opieki koordynowanej skorzystało 8 poradni na 35, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem zdrowia. Może nie wygląda na to, że jest to dużo, ale na terenie całej Wielkopolski nie wygląda źle - wyjaśnia rzeczniczka poznańskiego oddziału NFZ Marta Żbikowska-Cieśla. Powiat pilski jest na siódmym miejscu w województwie. Oznacza to, że ponad 1/5 pacjentów z terenu powiatu ma dostęp do opieki koordynowanej. Znacznie gorzej wygląda to np. w pobliskim powiecie czarnkowsko-trzcianeckim na 17 przychodni lekarzy rodzinnych tylko dwie ma opiekę koordynowaną.   

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group