Kwesty na cmentarzu. Będą zbierać na hospicjum i renowację nagrobków powstańców

31.10.2023   Autor: AK
855---56
Wolontariusze z puszkami pojawią się na pilskim cmentarzu. Kwestować będą na hospicjum i renowację powstańczych grobów.

Od dziś aż do końca tygodnia na pilskim cmentarzu komunalnym będą kwestować wolontariusze w żółtych koszulkach. To znak rozpoznawczy pilskiego hospicjum. W ubiegłym roku zbiórka była rekordowa.

– Zebraliśmy blisko 58 tys. zł przy pomocy 300 wolontariuszy. Nie ma właściwie słów, żeby podziękować wszystkim tym, którzy się w to włączają, nie ma słów, nie ma słów, żeby podziękować wszystkim tym, którzy do tych puszek wrzucają – mówi Sławomir Graczyk, zastępca dyrektora pilskiego hospicjum.

Tym razem zebrane pieniądze posłużą nie tylko na zakup środków do pielęgnacji osób obłożnie chorych...

– To już nie chodzi o środki czystości, tu już nie chodzi o drobne artykuły, ale takie już typu pościel, materace przeciwodleżynowe, prześcieradła, to wszystko się zużywa – wyjaśnia Józefa Wiśniewska, wiceprezes Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sł. Boż. Stanisławy Leszczyńskiej.
To, co zostanie, posłuży na rozpoczęcie budowy drugiego obiektu. Niedawno hospicjum od miasta kupiło za 1 proc. wartości sąsiednią działkę pod rozbudowę. Teraz w hospicjum przebywa 45 chorych i to maksymalna liczba. W nowym obiekcie będzie kolejnych 50 miejsc.

Wolontariusze będą kwestować do 3 listopada, w godzinach od 10.00 do 16.00. Od strony ulicy Motylewskiej będzie można też spotkać Pilskich Patriotów. Oni będą zbierać na renowację nagrobków Powstańców Wielkopolskich.

– Są groby powstańców, które już nie mają swoich opiekunów no i ich stan się pogarsza lub jest tragiczny, więc stąd są potrzebne środki, żeby wykonać nowe nagrobki i żeby pozostawić ten cokół pamięci ich czynów – tłumaczy Michał Zimny ze Stowarzyszenia Pilscy Patrioci.

Dzięki tym zbiórkom udało się odrestaurować grób Powstańca w Trzciance. Teraz na odnowę czekają trzy nagrobki w Drawsku koło Krzyża.

Zdjęcie archiwalne

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group