Po debacie w TV ASTA. Czas decyzji

13.10.2023   Autor: Artur Maras
1781---104
Opadł kurz po środowej debacie wyborczej organizowanej przez TV ASTA. Wyborców próbowało przekonać do siebie i swojego ugrupowania sześciu kandydatów do Sejmu. Dwa komitety zrezygnowały z udziału w debacie.

Z udziału w debacie zrezygnowały komitety wyborcze Polska Jest Jedna oraz Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. W szranki stanęło sześciu przedstawicieli pozostałych komitetów.

– W niedzielę będziemy głosować, czy jesteście dalej za tym, aby w Polsce była gigantyczna drożyzna, którą zaserwował wam PiS. Czy jesteście dalej za tym, aby dalej pisowskie tłuste koty miały się świetnie, a wy płacicie tak horrendalne rachunki – mówił Jakub Rutnicki, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Jedynka PiS-u z naszego okręgu obecną sytuację rynkową tłumaczy czynnikami zewnętrznymi.

– Inflacja jest wywołana różnymi wydarzeniami, które miały miejsce w ostatnim czasie. Mówimy tu o pandemii i wojnie. To przekłada się na to, że ta inflacja jest dość wysoka. Przypomnę też, że ponad 200 mld złotych w momencie, kiedy wybuchł COVID i gospodarka została zatrzymana, wpompowaliśmy, aby utrzymać miejsca pracy – przekonywał Krzysztof Czarnecki, KW Prawo i Sprawiedliwość.Nie zabrakło pytań o edukację czy rozwój samorządów. Ważnym tematem była także służba zdrowia.

– Cały czas zarzucacie nam państwo współpracę z PiS-em. Tak współpraca jest bardzo dobra, bo dzięki działaniu samorządowców oraz posłów ziemi pilskiej zbudowaliśmy 20 przyszpitalnych poradni, które zapewniają ludziom możliwość wizyty u specjalistów, czego wy nie zrobiliście przez 5 lat! – mówił Przemysław Pochylski, KW Bezpartyjni Samorządowcy.
Kolejnym tematem, który poruszyli uczestnicy debaty było rolnictwo.

– Wielkim wyrzutem sumienia PiS-u jest dopuszczenie na gigantyczną skalę nie tylko ukraińskiego zboża, ale i mleka dzięki czemu litr mleka w skupie to 1,50.  Mrożone warzywa i owoce z Ukrainy za sprawą PiS-u zasypały polskie magazyny. Od półtora roku leży ustawa o ochronie polskiego rolnictwa – tłumaczył Krzysztof Paszyk, KKW Trzecia Droga PSL-Polska2050 Szymona Hołowni.

Ważną kwestią była także obecność Polski w UE, o co pytano m.in. przedstawiciela Konfederacji.

– Nie ma obecnie tematu wychodzenia z Unii. Nikt takiego postulatu na poważnie w przestrzeni publicznej nie stawia. Natomiast trzeba patrzeć na Unię zdroworozsądkowo. Trzeba widzieć, że Polacy będą płacili coraz więcej – mówił Ziemowit Przebitkowski, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

I to, jak przekonywała jedynka Konfederacji, niemało. M.in. przez dyrektywę budynkową, która wprowadzi rygorystyczne wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków, także już istniejących.

– Będziemy mogli odblokować 260 mld złotych z UE na inwestycje m.in. Na ocieplanie budynków, żeby polskie gospodarstwa domowe mogły zaoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie, ponieważ UE z jednej strony wprowadza przepisy, a z drugiej daje pieniądze na inwestycje, aby się do tych przepisów dostosować – wyjaśniał Dariusz Standerski, KW Nowa Lewica.

Ostatnie z pytań dotyczyło wsparcia dla telewizji lokalnych, które walczą o przetrwanie, a spełniają w regionie misję publiczną. Wszyscy przedstawiciele komitetów deklarowali poparcie rozwiązań ustawowych w tej sprawie. Powtórkę z debaty wyborczej będzie można obejrzeć dziś o godzinie 15 na antenie TV ASTA.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group