Ratujmy Telewizje Lokalne

05.10.2023   Autor: Artur Maras
1493---
Ogląda je około 5 milionów widzów w całym kraju, a każdego dnia pokazują najważniejsze wydarzenia i życie małych ojczyzn. Są jednak w trudnej sytuacji finansowej. Lokalni nadawcy, w tym i TV ASTA biorą udział w akcji “Ratujmy Telewizje Lokalne”. W Łodzi debatowali na ten temat działacze, eksperci oraz politycy.  
 
Telewizje lokalne informują o samorządowej polityce, nieprawidłowościach, konfliktach czy bieżących wydarzeniach. Stają po stronie zwykłych ludzi i widzów. Nagłaśniają patologie systemu, charytatywne zbiórki i akcje. Wpływają na rozwój lokalnej kultury czy sportu. Mają dużą widownię. W skali kraju to koło 5 mln osób, czyli tyle samo co Fakty TVN i Wiadomości TVP łącznie. 
 
- Wszystko jest poparte badaniami Krajowego Instytutu Mediów, z których wynika jak bardzo rozpoznawalne są te telewizje, jak duża rzesza widzów je ogląda. Znają je i wiedzą, że tam mogą dowiedzieć się co lokalnie dzieje się w miastach czy regionach - tłumaczy Ewa Michalska,  prezes Fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych. 
 
 

Mimo dużej widowni lokalni nadawcy na rynku reklamowym mają trudniej. Konkurują na nim z dużymi, ogólnopolskimi stacjami. Już na starcie byli w gorszej pozycji. Trudną sytuację pogłębiła pandemia, która mocno ograniczyła rynek reklamowy. 
 
- Jest on zagospodarowany przez duże podmioty medialne, przede wszystkim korporacje technologiczne typu facebook czy google, ale też część środków płynie do dużych grup mediowych typu TVN czy Polsat - zapewnia Krzysztof Szydłowski, prezes WTK. 
 
Do tego dochodzi droga produkcja telewizyjna, szczególnie względem portali internetowych czy radia. A koszty stale rosną. Stąd lokalne stacje z niepokojem patrzą w przyszłość. Potrzebne są systemowe zmiany.  
 
- Naszym zdaniem właściwym rozwiązaniem byłoby powołanie specjalnego funduszu dla telewizji lokalnych, który pozwoliłoby zasilić te telewizje w odpowiednie wsparcie. Naszym zdaniem można by dofinansować zatrudnienie do sześciu pracowników w każdej z telewizji lokalnych, co na pewno wpłynęłoby korzystnie na aktualne funkcjonowanie i możliwość rozwoju tych telewizji - wyjaśnia Wojciech Szymczak, radca prawny.  
 
Powstały założenia do projektu ustawy. Tylko 1% z tego co otrzymuje z budżetu państwa Telewizja Polska, uratowałoby istnienie około 150 telewizji lokalnych. O potrzebie wsparcia stacji lokalnych rozmawiali w Łodzi także przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych. 
 
- Udało nam się doprowadzić do dzisiejszego dnia. Takiego zainteresowania te telewizje lokalne nie miały tak jak tu było widać w panelu. To jest to na co czekaliśmy, ale dłużej czekać nie będziemy. Tylko będziemy już walczyć - mówi Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. 
 
Symbolem walki o przetrwanie nadawców lokalnych będzie 3 października. Ten dzień ogłoszono Dniem Telewizji Lokalnych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group