Badanie rezonansem magnetycznym głowy – diagnostyka w medycynie bezinwazyjnej

01.09.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Rezonans magnetyczny głowy to badanie diagnostyczne wykorzystywane w profilaktyce lub leczeniu urazów głowy, chorób neurologicznych lub nowotworowych. Metoda pozwala uzyskać dokładny obraz mózgu, naczyń krwionośnych i pozostałych struktur. Badanie należy do grupy zabiegów bezinwazyjnych. Kiedy warto je wykonać i na czym polega?

Co to jest rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny głowy to skuteczne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu układu naczyniowego czaszki oraz struktur mózgowia. Badanie MIR jest wykorzystywane jako bezinwazyjna alternatywa dla rentgena lub tomografii głowy. Rezonans magnetyczny głowy może być wykonywany w dowolnej częstotliwości bez ryzyka napromieniowania tkanek. Metoda pozwala uzyskać obraz mózgowia i czaszki w różnych przekrojach i płaszczyznach. Standardowo badanie wykonywane jest bez kontrastu, jednak gdy istnieją wskazania, można go zastosować w celu uzyskania lepszego wglądu w stan systemu naczyniowego. Ma to zastosowanie m.in. przy podejrzeniu nowotworu lub podczas oceny urazów obrażeń wewnętrznych głowy. 

Jakie choroby wykrywa badanie rezonansem magnetycznym głowy?

Badanie MRI głowy wykorzystywane jest diagnostyce schorzeń i wad rozwojowych mózgu. Metoda pozwala także wykryć zaburzenia krążenia czaszkowego oraz problemy z funkcjonowaniem śródczaszkowego układu nerwowego. Obrazowanie struktur głowy może być także pomocne w diagnostyce nieprawidłowości funkcjonowania i budowy kręgów rdzenia kręgowego. Badanie wykorzystaj się także w celu dokładnej analizy tkanek mózgu oraz tylnych elementów czaszki i pnia mózgu. Może także służyć diagnostyce schorzeń przysadki mózgowej. Poza celami diagnostycznymi MRI głowy znajduje zastosowanie w monitoringu pooperacyjnym obszarów głowy oraz przy planowaniu zabiegów. Uzyskany obraz pozwala m.in. na precyzyjne określenie obszaru operacyjnego w obrębie czaszki.

Jakie są wskazania do wykonania MRI głowy? 

Badanie MRI głowy wykonuje się na podstawie skierowania lekarskiego w placówce prywatnej lub NFZ. Wśród wskazań do badania obrazowego obszaru głowy znajdują się m.in. podejrzenia urazów mózgu lub czaszki po wypadkach, podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, choroba Alzheimera, podejrzenie lub monitoring nowotworu mózgu lub przerzutów w przypadku nowotworu złośliwego. Obrazowe badanie głowy wykonuje się także w przypadku podejrzenia choroby oczodołów, stwardnienia rozsianego lub schorzeń przysadki mózgowej. 

Badanie warto wykonać także w przypadku częstych, niewyjaśnionych zawrotów głowy, nawracających migren, szumów w uszach oraz zaburzeń równowago. Wśród przeciwwskazań do badania wymieniane są: obecność urządzeń lub ciał obcych o właściwościach ferromagnetycznych, takich jak rozrusznik serca, implanty zębowe, stały aparat ortodontyczny lub implanty ślimakowe i neurostymulatory. Dotyczy to zwłaszcza starszych urządzeń, nowoczesne nie zawsze stanowią przeszkodę do wykonania badania. Warto więc tę kwestię zgłosić i skonsultować z lekarzem. 

Rezonans magnetyczny głowy przebieg badania

Badanie rezonansem magnetycznym głowy odbywa się w pracowni MRI w placówce medycznej. Podczas badania pacjent stoi lub leży w specjalnej tubie, w której oddziałuje na niego silne pole magnetyczne. Badanie trwa zwykle od 20 do 60 minut. W trakcie odczytu pacjent powinien stać nieruchomo i wykonywać polecenia radiologa, z którym przez cały czas pozostaje w kontakcie słuchowym. Po badaniu pacjent może od razu udać się do domu. Wyjątkiem jest badanie z kontrastem, po którym konieczna jest krótka obserwacja.

Badanie rezonansem magnetycznym głowy wykorzystuje właściwości budujących ludzkie ciało atomów. Wysyłane podczas badania fale magnetyczne pobudzają protony, a następnie wysyłają sygnał o powrocie do stanu wyjściowego do tomografu. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych specjalista jest w stanie stwierdzić, czy w tkankach miękkich lub systemie naczyniowym głowy uwidoczniły się niepokojące zmiany ogniskowe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group