32 mln na zabytki w regionie – głównie sakralne

20.07.2023   Autor: Mateusz Manthai
1188---50
Ponad 2 miliardy złotych na odbudowę i renowację zabytków trafi do samorządów w całym kraju. W naszym regionie zrealizowane zostaną inwestycje za kwotę blisko 32 milionów złotych. Remontu doczekają się głównie obiekty sakralne.

O pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków mogły ubiegać się samorządy, które posiadają zabytki wpisane do krajowego rejestru. Każdy mógł zgłosić 10 projektów o łącznej wartości 3,5 miliona złotych.

– Wsparcie samorządów, poprawa stanu, odbudowa, remonty zabytków – szeroko pojęte prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane na zabytkach, żeby chronić je przed degradacją i niszczeniem – wylicza Michał Maliński, dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych BGK.

Specjalna komisja oceniła i wyłoniła prawie 5 tysięcy projektów. W powiecie pilskim będzie ich 29, o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim 14 inwestycji za 7 milionów złotych, w złotowskim 35 projektów za prawie 9 milionów, a w chodzieskim 12 inwestycji za nieco ponad 5 milionów złotych.

– Najczęściej zabytki to są obiekty pałacowe, bądź obiekty sakralne. Szczególnie w mniejszych miejscowościach są to najczęściej najstarsze lub jedyne zabytki jakie są, natomiast służą one wszystkim – przekonuje Marcin Porzucek, poseł na Sejm, PiS.

Choć są i takie, które dofinansowania nie otrzymają. W Pile to między innymi głównie świeckie obiekty, takie jak: budynek dawnego sanepidu przy ul. Okrzei, stara przepompownia czy pilska wieża ciśnień. Najwięcej pieniędzy trafi do gminy Łobżenica. Na prace konserwatorskie w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej przyznano półtora miliona złotych.

– W ramach tego dofinansowania mają być wykonane okna witrażowe w całej bazylice. Witraże mają być zachowane, plus do tego szyby, które będą termoizolacyjne, chroniące przed jakimkolwiek zniszczeniem – mówi ks. Piotr Lipski, rektor sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej.

Renowację przejdą także dwie kaplice i fragment muru z bramą wejściową na teren sanktuarium. Oprócz tego, ponad milion złotych trafiło do Margonina na remont kościoła parafialnego, a drugie tyle do Goraja na renowację zabytkowej szkoły.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group