"Judym z Szamotuł" patronem szpitala

18.04.2023   Autor: Magdalena Grzegorzewska
1068---127
Szpital powiatowy w Czarnkowie ma patrona – doktora Ryszarda Surmę. To pediatra, nazywany przez mieszkańców Judymem z Szamotuł. Kilka dni temu minęła 5-ta rocznica śmierci lekarza, w czwartek odbyły się uroczystości nadania imienia szpitalowi. 

Ryszard Surma pochodził z Lubasza pod Czarnkowem, przez kilka lat był ordynatorem oddziału dziecięcego czarnkowskiego szpitala. Świadomie zrezygnował z założenia rodziny. Żył skromnie i nikomu nie odmawiał pomocy. Pacjentów przyjmował nieustannie, w przychodni oraz w swoim domu. 

- Wynikało to z jego miłości do dzieci, przede wszystkim do dzieci. On kochał wszystkich ludzi, ale dzieci to było dla niego wszystko i zawsze dążył do tego, żeby było im jak najlepiej - zapewnia Luiza Piątek, bratanica doktora Surmy. 

Zmarł w 2018 roku po przyjęciu ostatniego pacjenta. Po czterech latach rozpoczęto starania o to, by doktor Surma patronował szpitalowi w Czarnkowie. 

- Idea jest taka, by ten szpital dostał takie imię, bo też chcielibyśmy, aby szpital czarnkowski, jeśli to jest możliwe, kierował się podobnymi względami, podobną ideą w leczeniu naszej społeczności, ludzi potrzebujących. Jak najmniej interesowności, a jak najwięcej empatii dla tych, którzy pomocy potrzebują - mówi Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki. 

Podczas czwartkowej uroczystości wielokrotnie mówiono o autorytecie lekarza.  

- Inicjatywa wyszła z dobrego serca, chęci nadania większej wartości naszemu szpitalowi, bo jednak udowodniliśmy w czasie covidu co potrafimy, jak my dbamy o pacjentów i chcieliśmy w jakichś sposób też uhonorować człowieka, który na to zasłużył ze wszech miar - zapewnia Bożena Sadowska, dyrektorka szpitala w Czarnkowie. 

W holu czarnkowskiej lecznicy zawisła też mosiężna tablica, ufundowana z pieniędzy zebranych w publicznej zbiórce.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group