Kolejni terytorialsi szkolą się w Dolaszewie pod Piłą

17.04.2023   Autor: Redakcja
791---446
Rusza kolejne szkolenie terytorialsów w Dolaszewie. Tu stacjonuje jeden z pięciu batalionów wielkopolskiej „Dwunastki”. Rekruci spędzą tu 16 dni. Instruktorzy i dowódcy będą uczyć ich podstaw rzemiosła wojskowego. Bramę koszar w Dolaszewie przekroczyło ponad 60 ochotników.

Przyszli terytorialsi wcześniej pobrali pełne wyposażenie niezbędne do odbycia szkolenia podstawowego. Przed bramą dolaszewskiego batalionu stanęli w mundurach. W ciągu najbliższych dwóch tygodni będą uczyć się elementarnych zagadnień z zakresu taktyki, pierwszej pomocy medycznej na polu walki, bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Rekruci zapoznają się także z podstawami topografii, która jest niezbędna w codzienności wojskowej.

- Podczas wcielenia, dowódcy sprawdzą z jaką kondycją ochotnicy przekraczają bramę koszar. W sobotę mieli sprawdzian z wychowania fizycznego. Od tej chwili, przyszli terytorialsi muszą nastawić się na codzienny, kilkunastogodzinny trening wojskowy. Każdy dzień będzie zaczynał się pobudką o 5:30, porannym rozruchem fizycznym, śniadaniem i wymarszem na zajęcia. Od tego momentu, kandydaci na terytorialsów będą musieli stawić czoła własnym słabościom i nauczyć się funkcjonowania i pracy w ramach sekcji lekkiej piechoty - tłumaczy por. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzeczniczka 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
Na zakończenie szkolenia, ochotnicy będą musieli zdać egzamin z pętli taktycznej, który pozwoli zweryfikować, czy kandydaci przyswoili wiedzę. "Szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową. Tym razem żołnierze złożą przysięgę w Złotowie.

W szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 2500 żołnierzy. 

fot. st. szer. Justyna Szemberska, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group