Nie dokarmiajmy dzikich ptaków – apelują ekolodzy

29.03.2023   Autor: Artur Maras
1061---35
Ekolodzy przekonują, że zwierzęta powinny radzić sobie same. W dodatku czerstwy chleb czy bułki wyrządzają im więcej szkody niż pożytku. A straż miejska traktuje dokarmianie dzikich zwierząt jako zaśmiecanie i wlepia mandaty.

Choć wiosny jeszcze nie widać, to wiele ptaków wraca z ciepłych krajów, z południa Europy albo z Afryki.

– Raczej nie powinniśmy dokarmiać, chyba że naturalnym pokarmem. W przypadku ostrych zim czy pokrywy śnieżnej możemy się o to pokusić. Jak popatrzymy – nie mamy teraz tego, więc ptaki sobie poradzą. To bardzo wpływa na zmianę zachowania ptaków, może także bardzo szkodzić – tłumaczy dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Bo resztki naszego jedzenia, w tym pieczywo, pełne jest soli i konserwantów, z czym ptasi układ trawienny sobie nie radzi.

– Problem polega na tym, że on zaczyna fermentować w żołądku – dodaje Owsianny.

Wiele z nich ma po takim jedzeniu biegunki. Nie mówiąc już o tym, co dzieje się z ptasimi organizmami po spożyciu spleśniałego chleba. Dlatego najlepsze są gotowe mieszanki ziaren i to stosowane tylko w trakcie srogich zim, a nie wiosną czy latem. W dodatku rozsypywane na swoim podwórku. Gdy ma to miejsce na skwerach czy w parkach, możemy spodziewać się interwencji straży miejskiej.

– Ten chleb potem pleśnieje, pojawiają się szczury, myszy – mówi Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile.

Dlatego strażnicy miejscy traktują to jako zaśmiecanie.

– Czy to będzie dzik, czy to będzie sarna, czy jakiekolwiek inne dziko żyjące zwierzę – nie powinno być dokarmiane. W tej kategorii mamy także ptactwo. Gołębie są dzikimi zwierzętami, dzikimi ptakami i też nie można ich w żaden sposób dokarmiać. Dokarmianie to jest po prostu zaśmiecanie – tłumaczy komendant Nosek.

A za to grozi mandat w wysokości od 50 do nawet 500 zł. W ubiegłym roku takich kar było dziewięć. Jeśli sprawa trafi do sądu, kwota do zapłaty może wzrosnąć do nawet 5 tys. zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group