"Łączą nas drzewa" - wspólnie posadzili nowy las

16.03.2023   Autor: AK
1233---182
“Łączą nas drzewa” - pod takim hasłem odbyła się akcja promująca sadzenie drzew. W sąsiedztwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile sadzono sosnę.  
 
- Każdą roślinę musimy posadzić zielonym do góry - przypominają żartobliwie leśnicy. 
 
Pomagali w tym i politycy, i samorządowcy, a nawet służby mundurowe no i dzieci ze szkoły w Kaczorach.  
 
- Trudno nie jest tylko jak się natrafi na jakiś kamie albo patyk. Nie jest bardzo trudno, szybko jest łatwo idzie - opowiadają dzieci. 
 
Potem już tak łatwo nie jest, bo te małe sosny trzeba chronić przed zwierzętami i szkodnikami. Po to, by po około 120 latach je ściąć, by...   
 
- Pozyskać drewno, które później mamy w domu. Każdy przyjemnie zasiada w domu przy drewnianym stole, na drewnianym krześle, czytając książkę na wydrukowanym papierze. Bez drewna tego wszystkiego nie ma - tłumaczy Magdalena Kapuścińska, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. 


 
Na południu Polski wciąż dobrze ma się tradycja sadzenia drzew z okazji ważnych wydarzeń rodzinnych. 
- Jeśli człowiek kończy 18 lat, jeśli urodziło się dziecko, jeśli zawieramy związek małżeński, to generalnie przy domu sadzimy drzewo. Często to była lipa, często to był dąb, jesion. Różne gatunki, ale generalnie zawsze sadziliśmy drzewa - zapewnia Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 
 
I warto tę tradycję szerzyć - przekonują leśnicy. Oni też dbają o to lasy były różnorodne. Wcześniej sadzono głównie bory sosnowe. A jednolita uprawa...   
 
- Jest narażona na różnego rodzaju ataki szkodników pierwotnych, wtórnych, owadzich, grzybowych itd., dlatego w okresie powojennym polscy leśnicy starają się przebudowywać polskie lasy, żeby wprowadzać coraz więcej gatunków liściastych - wyjaśnia Bartosz Bazela, p.o. dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. 
 
W miejsce wyrębu lasu sadzi się nowe drzewa. Coraz częściej zalesiane są także pola i nieużytki, po to by zwiększać lesistość kraju. Obecnie jest to około 30 proc. powierzchni Polski.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group