Wzrosła przestępczość w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

04.03.2023   Autor: Mateusz Manthai
891---117
Najwięcej przestępstw w północnej Wielkopolsce notuje czarnkowska policja. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezpieczeństwa i wykrywalności przestępstw w poszczególnych powiatach. 

Z danych GUS-u wynika, że w 2021 roku wskaźnik liczby przestępstw na 1000 mieszkańców w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim wyniósł prawie 20. Czy mieszkańcy powiatu boją się?


- Czuję się jak najbardziej bezpiecznie. Rzadko tutaj co prawda bywam, ale za każdym razem, kiedy tutaj jestem czuję się bezpiecznie. Różne osoby można spotkać, takie nieprzewidziane i nie wiadomo co mogą zrobić człowiekowi. Nie wychodzę wieczorem, mieszkam na końcu miasta - mówią mieszkańcy Czarnkowa.

Spora liczba przestępstw przekłada się na wysoki wskaźnik wykrywalności. W 2021 roku czarnkowsko-trzcianeckiej policji udało się wykryć 87 proc. sprawców. Rok później wykrywalność była o 10 proc. wyższa. Najczęściej dokonywane przestępstwa to:

- Kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenia mienia, rozboje, bójki, pobicia, uszkodzenia ciała. Przestępstwa gospodarcze to głównie przestępstwa “cyber”, czyli cyberprzestępstwa, które popełniane są przy użyciu systemów informatycznych - powiedziała st. asp. Karolina Górzna-Kustra, rzeczniczka prasowa czarnkowskiej policji.

Z gusowskich danych wynika, też, że w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim spadła liczba wypadków i kolizji drogowych. Według policjantów, wzrost liczby przestępstw to jeden z symptomów ubożenia społeczeństwa. Ludziom żyje się trudniej, dlatego częściej posuwają się do kradzieży czy niepłacenia alimentów.       

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group