Opony samochodowe - niezbędne informacje do ich właściwego przechowywania

25.01.2023   Autor: Materiał zewnętrzny
---

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego samochodu stało się powszechną praktyką. Jedną z najważniejszych kwestii bezpiecznej jazdy, dostosowanej do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, jest posiadanie właściwych opon samochodowych. Co jednak najważniejsze, by służyły nam one bezawaryjnością, gwarantując najważniejszą klasę jazdy, należy zadbać o ich właściwe przechowywanie. Na jakie czynniki warto zwrócić szczególną uwagę podczas przechowywania opon samochodowych? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 

Ogromna część posiadaczy samochodów popełnia jeden, podstawowy błąd, który sprawia, że powstaje konieczność częstszego zakupu nowych opon samochodowych. Po zakończonym sezonie, podczas zmiany, nieużywane opony po prostu odstawiane są w przypadkowe miejsce. Podczas takiej "pielęgnacji", a raczej jej braku, opony już po kilku sezonach stają się niezdatne do użytku poprzez trud przy ich zmianie przez deformacje oraz niewłaściwe parametry techniczne.

Temperatura otoczenia

Do przechowywania opon należy odnaleźć suche, dobrze wentylowane pomieszczenie. Niebagatelne znacznie odgrywa także temperatura. Rekomendowany zakres wynosi od 10°C, do maksymalnie 25°C. W przypadku wyższej temperatury, na przechowywanych oponach mogą pojawić się deformacje oraz odkształcenia. Co ważne, przechowywane opony nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Doskonałym miejscem do przechowywania opon będzie garaż, bądź ocieplony, suchy strych. 

Wilgotność powietrza

Oprócz temperatury panującej w pomieszczeniu, do przechowywania opon, należy wziąć pod uwagę także jego wilgotność. Rekomendowana wartość wynosi 50- 60%. Jeśli wilgotność jest wyższa, w celu zapewnienia optymalnych warunków do przechowywania opon, należy regularnie wietrzyć pomieszczenie. 

Czystość 

Przed przechowywaniem opon, w pierwszej kolejności należy je właściwie przygotować. Co najważniejsze, należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na bieżniku opon, np. kamienie. Na umyte i osuszone opony najkorzystniejszej nałożyć specjalistyczną mieszankę zabezpieczającą gumę przed wysychaniem, zgodnie z dołączoną instrukcją. 

Felgi 

Przed przechowywaniem opon należy uwzględnić także obecność felg, bądź ich brak. Jeśli decydujemy się na przechowywanie opon z felgami, należy zadbać także o ich czystość. Zgromadzony na feldze brud, po około sześciu miesiącach nieużywania, może być niezwykle uporczywy do usunięcia. 

Jeśli opony samochodowe przechowywane są łącznie z felgami, należy ustawić je w pozycji poziomej. Dozwolone jest także ich ułożenie jedna na drugiej. Jeśli zaś przechowujemy opony bez felg, wówczas nie można ich wieszać ani układać na sobie- takie zachowanie może prowadzić do przyspieszonego zużycia bieżnika oraz pogorszenia przyczepności opon. Przechowując opony bez felg, najkorzystniejszej jest wykorzystać półokrągłą, wklęsłą powierzchnię, która będzie pełnić rolę podpory. 

Pokrowce 

Do przechowywania opon samochodowych warto stosować profesjonalne pokrowce ochronne. Będą chronić przed zanieczyszczeniem czy zawilgoceniem gum oraz felg. Raczej nie powinno się używać do tego celu worków foliowych. Najkorzystniej będzie umieścić opony na regale, a nie na podłodze, w suchym i czystym miejscu. W pozycji pionowej, jedną obok drugiej.

Właściwe oznaczenie 

Właściwe oznaczenie opon znacznie ułatwi ich ponowny montaż. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli wiedzieć, w jakim kierunku opony się obracają, jak również, po której stronie powinniśmy je założyć do naszego samochodu. Dla wielu kierowców taki zabieg jest bezsensowny, ze względu na oznaczenia znajdujące się na felgach. Ma to jednak kluczowe znaczenie w przypadku przechowywania opon samochodowych bez felg- na której osi i po której stronie były zamontowane. 

Pielęgnacja

Podczas przechowywania opon samochodowych poza sezonem, oprócz powyższych warunków, należy również właściwie je pielęgnować. W tym celu doskonałym rozwiązaniem będzie przewracanie każdej opony przynajmniej raz w miesiącu. To zabieg pielęgnacyjny, który ma szczególne znaczenie w przypadku opon zimowych. Taka troska pozwoli na uniknięcie odkształceń, które niejednokrotnie mogą prowadzić również do utraty właściwości gumy.

Przechowywanie opon jest kwestią priorytetową. Złe nawyki, odstawienie bez żadnego zabezpieczenia w przypadkowe miejsce, może mieć szczególnie fatalne i dotkliwe skutki w przypadku opon letnich, które przechowujemy zimą. Polska, mroźna zima, to szczególnie ciężki okres dla letnich opon. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić na właściwą temperaturę otoczenia. 

Przedłuż okres użytkowania opon 

Właściwe przechowywanie opon samochodowych przedłuża ich żywotność. Zakłada się, że średnia żywotność opon wynosi 30- 60 tysięcy kilometrów. Co więcej, oprócz stylu jazdy oraz jakości nawierzchni dróg, to właśnie właściwe przechowywanie opon poza sezonem warunkuje zachowanie doskonałej kondycji opon przez długi czas. Zastosuj w praktyce powyższe wskazówki i ciesz się doskonałą klasą prowadzenia swojego pojazdu mechanicznego, bez względu na porę roku czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Do dzieła!. 

Źródła:

https://www.autodoc.pl/opony

https://www.autodoc.pl/info/jak-przechowywac-opony-bez-felg-i-z-felgami

https://autokosmetykaranking.pl/auto-blog/jak-przechowywac-opony-bez-felg-i-z-felgami/dtk_iiph

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group