Budżet Wałcza uchwalony. Nie było łatwo

30.12.2022   Autor: Kamil Kończewski
1213---172
Radni miejscy przyjęli budżet Wałcza na przyszły rok. Podczas sesji nie obyło się bez kontrowersji. Opozycja przegłosowała ponad 50 poprawek. Te zdaniem burmistrza ograniczają jego działalność.  
 
W przyszłym roku dochody Wałcza przekroczą kwotę 132 milionów złotych, natomiast wydatki wyniosą ponad 140. Deficyt to ponad 7,5 miliona złotych. Podczas środowej sesji przed podjęciem uchwały opozycja zawnioskowała o przyjęcie kilkudziesięciu poprawek do projektu budżetu zaproponowanego przez burmistrza Macieja Żebrowskiego.   

- W związku z tym nie ma żadnej dyskusji czy to jest lepiej czy gorzej. Natomiast wg mnie wchodzą w kompetencje, wtrącają się za dużo w pracę w urzędu. Chcą wyznaczać ludziom wynagrodzenia, chcą konkretnych ludzi zatrudniać. Tego zatrudnimy, tego nie zatrudnimy. Ten nam się nie podoba - zaznacza Andrzej Ksepko, radny Rady Miasta Wałcz, Obywatelski Ruch Samorządowy Przyszłość. 

Zdaniem burmistrza wprowadzenie tylu poprawek do budżetu na rok 2023 w znacznym stopniu wiąże ręce władzom miasta.  

- Bo komplikują nam możliwości swobodnego funkcjonowania. Usuwają nawet upoważnienia burmistrza w kwestii przesunięć konkretnych kwot budżetowych, dotyczących wynagrodzeń, zaciągania zobowiązań. Wielu, wielu elementów składowych które do tej pory były w budżecie, a w tym roku zostały mi odebrane jako upoważnienia. Ponadto całkowicie blokują możliwość normalnego funkcjonowania miasta - tłumaczy Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza. 


Poprawki wprowadzone przez opozycję w opinii kierownictwa urzędu mogą także sprawić, że  zabraknie na podwyżki dla pracowników urzędu miasta, które wynikać będą ze wzrostu pensji minimalnej. Innego zdania była większość radnych.  

- To było dobrze skalkulowane na podstawie sprawozdań, zabezpieczone są środki. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia uwzględniające 10 proc. podwyżkę nawet dla urzędników. Szkoda ze pan burmistrz nie patrzy na wszystkie jednostki, tylko patrzy na urzędników urzędu miasta, aby im dawać podwyżki to wynika ewidentnie z projektu budżetu. Nie są równo pracownicy samorządu traktowani
przekonuje Anna Ogonowska, radna Rady Miasta Wałcz, Niezależni - Alternatywa. 
 
Ostatecznie budżet na rok 2023 został uchwalony. Za głosowało 9 radnych, przeciw było 7. Na inwestycje miasto przeznaczy ponad 30 milionów złotych. Najważniejsze to zakup autobusów elektrycznych, remont kina Tęcza oraz pierwszy etap zagospodarowania półwyspu w Strącznie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group