Technologia wodorowa wkracza do Wałcza

14.12.2022   Autor: Kamil Kończewski
722---63
Wałcz ma szansę stać się ważnym miejscem na mapie w Polski w rozwoju zielonej energii. Takie wnioski między innymi płyną z dzisiejszej konferencji zatytułowanej “Wałcz międzyregionalnym centrum zielonych technologii”. Podczas spotkania rozmawiano na temat rozwoju, wdrażania oraz dofinasowania technologii wodorowej.  
 
“Polska Grupa Wodorowa”, organizator spotkania na co dzień zajmuje się szerzeniem idei dotyczącej przetwarzania bioodpadów na zieloną energię. W tym celu zrzesza naukowców oraz polskie firmy, które są zainteresowane wodoryzacją, czyli rozwojem zero lub niskoemisyjnej gospodarki, przez wdrażanie technologii wodorowych.  

- Ta konferencja w Wałczu jest wyjątkowa, bo jest dedykowana w kierunku takich miast takich wielkości jak Wałcz, powiatowych miast których mamy bardzo dużo w Polsce. Dzisiaj rozmawiamy o finasowaniu przemian energetycznych w Polsce. Rozmawiamy o tym jak samorządy widzą kierunki rozwoju, jeżeli chodzi o ochronę środowiska i wykorzystanie potencjału jaki jest w bioodpadach na rzecz zielonej energii - mówi Łukasz Szeląg z Polskiej Grupy Wodorowej.   
 
Wałcz jest na dobrej drodze, aby stać się głównym miejscem na mapie kraju w rozwoju zielonej energii. Miasto znajduje się na pograniczu różnych regionów, pomiędzy dwoma jeziorami, jest w obszarze Natura 2000.   
- Chcemy być jedni z pierwszych w kraju, którzy zbilansują gospodarkę, zbilansują gospodarkę w obiegu zamkniętym i będziemy samowystarczalni zarówno energetycznie, jak i właśnie przede wszystkim w potencjale rozwoju wodorowego i odnawialnych źródeł energii - zapewnia Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza. 

Co ważne inwestowanie w zieloną energię przez samorządy wspierane jest w finansowo przez Unię Europejską.  Jak podkreślał jeden z prelegentów, Wałcz mógłby w pierwszej kolejności starać się o dofinansowanie do budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. I tu swoje zastosowanie ma również wodór. 
 
- Moim zdaniem ma idealne położenie, aby stać się takim miejscem postojowym dla osób, które chcą gdzieś dalej jechać. Może nie do samego Wałcza, ale może to być miejsce, w którym na przykład tego typu infrastruktura będzie przyciągać ludzi, którzy zatrzymają się, tutaj wysiądą, pójdą do restauracji, zrobią zakupy - przekonuje Robert Michalski, prelegent, Centrum Instrumentów Finansowych. 
 
Konferencję zakończyło podpisanie listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia Międzyregionalnego Centrum Zielonych Technologii w Wałczu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group