Łupież – jak pozbyć się problemu raz na zawsze?

08.12.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
2767---1534

Nieestetyczne, białe punkciki na odzieży potrafią zrujnować niejedną stylizację i wpędzić w poczucie wstydu. Łupież to jednak nie tylko problem estetyczny. Jest to choroba skóry, która powoduje szereg dolegliwości – takich jak chociażby swędzenie, stan zapalny czy nieprzyjemny zapach mimo mycia głowy. Wyjaśniamy, jak skutecznie pozbyć się łupieżu. 

Przyczyny łupieżu 

Przyczyn pojawienia się łupieżu jest co najmniej kilka. Należą do nich:

  • nieprawidłowa pielęgnacja (zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie głowy, niedostosowane do potrzeb skóry, obciążające kosmetyki, zbyt agresywne szampony itd.)
  • niewłaściwe odżywianie
  • stresujący tryb życia
  • przemęczenie i osłabienie organizmu
  • zaburzenia hormonalne
  • łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)
  • grzyby występujące na skórze głowy (Malassezia furfur, Malassezia globosa), a właściwie ich nadmierny rozrost 
  • choroby przewlekłe (zwłaszcza o podłożu immunologicznym)
  • predyspozycje genetyczne 

Jak zatem widać – powodów może być naprawdę wiele. Czynniki te powodują przyspieszenie procesu złuszczania się martwego naskórka. Nowe komórki zbyt szybko zastępują warstwę skóry, która jeszcze nie zdążyła obumrzeć. Skóra głowy łuszczy się i pęka; powstają charakterystyczne owalne, białe łuski. Można je z łatwością zauważyć we włosach (zwłaszcza ciemnych) oraz na ubraniach. 

Zdiagnozowanie źródeł problemu jest istotne, ponieważ ułatwia dobranie metod leczenia. Dla przykładu: nad leczeniem łojotokowego zapalenia skóry powinien czuwać lekarz dermatolog, a zaburzenia hormonalne należy leczyć u endokrynologa. Koniecznie trzeba też zastosować środki przeciwłupieżowe i wdrożyć odpowiednią pielęgnację. 

Leczenie łupieżu – dlaczego prawidłowa pielęgnacja jest tak ważna?

Nieprawidłowa pielęgnacja może zaburzyć równowagę skóry głowy, co pociąga za sobą wspomniane wcześniej problemy. Dlatego warto działać profilaktycznie, dbając o skórę głowy i włosy. Jeśli borykasz się z problemem suchych włosów, to sprawdzi się kuracja z Olaplex no 3. Po kosmetyki tej marki sięgają renomowani fryzjerzy, a więc na pewno zobaczysz zachwycające efekty. Nie możesz zapomnieć też o skórze głowy. Najlepiej odstaw zbyt agresywne szampony, które naruszają barierę hydrolipidową skóry. Wybieraj łagodne preparaty, najlepiej o naturalnym i krótkim składzie. Skóra głowy bardzo lubi pobudzające masaże – możesz użyć do tego specjalnego masażera do skóry głowy lub własnych palców. Dla lepszego efektu zastosuj odżywczy olejek. Po takim masażu z olejkiem umyj głowę. Od czasu do czasu zastosuj peeling do skóry głowy – najlepiej enzymatyczny, nie sprawdzą się tu mocne peelingi z drobinkami. 

Wracając natomiast do włosów – aby dobrać odpowiednią pielęgnację, musisz wiedzieć, jaki jest stopień porowatości twoich włosów. W sieci dostępne są ankiety, które ułatwiają określenie porowatości.

Mówiąc pokrótce: włosy gładkie, proste i lejące się to włosy niskoporowate, włosy suche (często kręcone lub falowane) i puszące się (szczególnie pod wpływem wilgoci) to włosy wysokoporowate, a te pomiędzy to włosy średnioporowate. Jest to jednak uproszczenie, dlatego warto zagłębić się w ten temat i przyjrzeć się swoim pasmom. 

Mówiąc o pielęgnacji włosów i skóry głowy, nie można nie wspomnieć o roli odżywiania. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i spożywaniu wartościowych posiłków (bogatych w witaminy i minerały). Należy także wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz, oraz zwracać uwagę na wszelkie materiały, które mają kontakt z głową (wybieraj czapki z naturalnych, a nie syntetycznych materiałów). 

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?

O profilaktyce mówimy wtedy, gdy możemy jeszcze zapobiegać problemowi. Nasuwa się jednak pytanie: co robić, kiedy zauważymy już niepokojące zmiany na swojej skórze? Na szczęście z pomocą przychodzą producenci środków przeciwłupieżowych. Do najskuteczniejszych preparatów na tę przypadłość zalicza się szampon Pirolam

Zawiera on niezwykle skuteczną substancję o udokumentowanym działaniu – cyklopiroksolaminę. Ponadto w składzie szamponu znajdziesz: klimbazol (działa przeciwgrzybiczo), witaminy A i E (regenerują skórę głowy), glicerynę (nawilża włosy), proteiny pszenicy (odżywiają włosy i nadają im blask).

Profesjonalne szampony mają specjalistyczne formuły, opracowane na podstawie licznych badań nad łupieżem. Podczas walki z tym schorzeniem należy więc sięgać po środki przeciwłupieżowe, a nie zwykłe szampony, które tylko nasilają problem. Leczenie łupieżu wymaga niekiedy zastosowania środków przeciwgrzybiczych – płynów, kremów, szamponów na skórę.

W ostateczności wdraża się farmakoterapię (oczywiście pod okiem lekarza dermatologa). Leczenie doustne stosuje się jednak rzadko, gdyż najczęściej dobre szampony przeciwłupieżowe pozwalają pozbyć się problemu. Pamiętaj, że jeżeli łupież bardzo ci doskwiera lub zauważysz, że problem się nasila – możesz skonsultować się z dermatologiem i/lub trychologiem.

Ten drugi specjalista zajmuje się wyłącznie włosami – bada i  analizuje stan skóry głowy, a także cebulek i łodygi włosa. Do leczenia schorzeń związanych ze skórą głowy podchodzi indywidualnie i holistycznie, zwracając szczególną uwagę na źródło problemów. Z pewnością nie zaszkodzi zasięgnąć rady specjalistów – aby skutecznie pozbyć się łupieżu, a następnie zadbać o właściwą pielęgnację.

Przeczytaj więcej o: łupież,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group