W Pile powstało krematorium

27.11.2022   Autor: Mateusz Manthai
1361---372
Powstaje krematorium w Pile. Dobiega końca jego budowa. Niedługo spalarnia wraz z domem pogrzebowym powinna ruszyć. Pogrzeby urnowe stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla drogich tradycyjnych pochówków.  
 
Krematorium wybudowała jedna z lokalnych firm pogrzebowych. Budynek stanął przy ulicy Glinianej. W ponad 400 metrowym domu pogrzebowym znalazło się miejsce na specjalistyczny piec, chłodnię i biuro obsługi klienta.  

Będziemy mieli swoją własną kaplicę, w której będzie można się żegnać. Godziny otwarcia będą na tyle elastyczne, że obrzędy będą mogły się odbywać do późnych godzin - mówi Hanna Hanusiak, właścicielka jednego z zakładów pogrzebowych w Pile.

Do tej pory, jeśli pilanie decydowali się na skremowanie swoich bliskich musieli jechać do Poznania, Bydgoszczy czy Zielonej Góry. To powodowało, że wzrastał całkowity koszt pochówku. Choć i tak, te urnowe są tańsze.  

- Więcej jest pogrzebów tradycyjnych. Natomiast od kilku lat coraz więcej jest pogrzebów kremacyjnych, co zauważyliśmy. Jest to tańsza forma pochówku - twierdzi Paweł Hanusiak, właściciel jednego z zakładów pogrzebowych w Pile.


 
A teraz dzięki temu, że spopielarnia będzie też w Pile – ma ruszyć na dniach, to te koszty spadną jeszcze bardziej. Dla wielu rodzin może mieć to znaczenie, bo koszty pogrzebów rosną. Trzeba zapłacić za urnę lub trumnę, miejsce na cmentarzu i wieńce. Średni koszt pochówku to około 7 tysięcy złotych.  

Ostatnio ciotkę żeśmy chowali to bardzo drogo wyszło. Wszystko razem ponad 13 tysięcy złotych. Chowałam właśnie ciocię. To mnie wyniosło dużo kasy. Z ZUS-u jest bardzo mało - mówią mieszkańcy regionu.
 
Zasiłek pogrzebowy - to jednorazowa wypłata. Przysługuje osobie, która pokryła koszty pochówku.  
Jeżeli koszty pogrzebu zostały pokryte przez członka rodziny, wówczas ten zasiłek przysługuje w kwocie 4 tysięcy złotych. Niezależnie od kwoty poniesionych kosztów - przypomina Marlena Nowicka, rzeczniczka wielkopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej analizuje podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wychodzą samorządy oferując tańsze formy pochówku. Na lokalnych cmentarzach pojawiają się kolumbaria. Takie funkcjonują już w Trzciance i Złotowie, teraz czas na Piłę.  
 
Jednym z głównych założeń tych prac jest zaprojektowanie i wybudowanie kolumbarium w Pile. Ono jest już właściwie zaprojektowane. Powstanie w 2023 roku - zapewnia Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Docelowo ma tam powstać nawet kilkaset miejsc urnowych. W Trzciance są dwa kolumbaria na 50 miejsc. Sprzedały się na pniu. Dlatego pojawił się nowy, iście amerykański pomysł... 

Chcielibyśmy w przyszłym roku przetestować podobną ofertę, ale nie w formie kolumbarium, ale w formie grobów ziemnych, bardziej zbliżonych do tych amerykańskich i zobaczyć, jak odpowiedzą na to nasi mieszkańcy - mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.
 
Trzcianeckie pole urnowe będzie drugim takim miejscem w Polsce. Pierwsze powstało kilka lat temu pod Olsztynem
Przeczytaj więcej o: krematorium, pila, pogrzeb, cmentarz, trzcianka, zlotow,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group