Dobiega końca Piła Festival

27.08.2022   Autor: Redakcja
777---18
22 najlepszych młodych smyczkowców z kraju szlifuje swój warsztat w Pile. Pod okiem wirtuozów skrzypiec, altówki i wiolonczeli przygotowują się na podbój międzynarodowych scen. Piła Festival to też darmowe koncerty muzyki klasycznej.  

Pod czujnym okiem, a właściwie uchem czterech profesorów uczniowie szkół muzycznych z całego kraju szlifowali swój talent. Konsultacje z muzykami dają im nowe spojrzenie na wykonanie znanych utworów muzyki klasycznej.  - Bo to jednak jest zawsze inna perspektywa dotycząca utworu i to pomaga rozwijać i pomaga spojrzeć na to z innej strony - mówi muzyk Jan Dudkiewicz.
 
Do Piły przyjeżdżają świadomi młodzi muzycy, którzy chcą po ukończeniu akademii muzycznych występować na światowych scenach. Aby tak się stało muszą też mieć osiągnięcia w konkursach muzycznych.  
- Często oczekują od profesorów, nie tego co często mówi się w szkole, oni oczekują tego co mają zrobić na estradzie, czego oczekuje publiczność konkursowa czy też jury konkursowe - tłumaczy Andrzej Czaja, dyrektor organizacyjny Piła Festival.

Studenci są bardzo wymagający, a wakacje wbrew pozorom sprzyjają nauce.  

- Ta praca jest troszkę inna niż w czasie roku akademickiego, można powiedzieć, że jest mniej dystrakcji, jest większe skupienie na tej pracy, jest inna atmosfera, młodzi ludzie się poznają, tworzą się jakieś przyjaźnie muzyczne i nie tylko, także ja bardzo sobie cenie tę formę działania - przyznaje Andrzej Bauer, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 

A wieczorem koncerty przed pilską publicznością. Sala Miejska to też miejsce testów jak młodzi artyści wypadną przed słuchaczami. Jeszcze dziś o godz. 19.00 darmowy koncert, a w niedzielę biletowany, galowy połączony z rozdaniem nagród dla najlepszych studentów tegorocznego Piła Festival.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group