Lato w pełni. Wielu mieszkańców regionu wypoczywa nad jeziorami. Ich bezpieczeństwa pilnują służby. Policja, straż pożarna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe kontrolują plaże i dzikie kąpieliska.
W powiecie chodzieskim w tym roku wyznaczono 4 strzeżone kąpieliska. To jeziora Miejskie i Karczewnik w Chodzieży oraz Margonińskie i Siekiera. Policja i straż pożarna kontrolują akweny z bezpośrednio z wody oraz także z plaży. Służby sprawdzają miejsca wodowania łodzi, drogi dojazdowe, a także...
– Wiedzę ratowników - ich przygotowanie pod względem formalnym i przygotowanie wyposażenia ratowniczego. Nie budziło to najmniejszych zastrzeżeń. Myślę, że w tym roku nad wodą możemy czuć się bezpieczni - mówi kpt. Jakub Nowak, rzecznik prasowy PSP w Chodzieży.
Policjanci z kolei skupiają swoją uwagę na użytkownikach łodzi i motorówek.
– Skupiamy się przede wszystkim na sprawdzaniu stanu trzeźwości, ale również na sprawdzaniu uprawnień do kierowania sprzętem wodnym - mówi asp. sztab. Izabela Kolasa z KPP Czarnków.
Ratownicy WOPR wyposażeni w łodzie wiosłowe, bojki, nosze i torby medyczne stale monitorują sytuację na tamtejszych jeziorach. W każdej chwili gotowi są wypłynąć na ratunek. Choć jak zapewnia Maciej Bielecki, prezes oddziału miejskiego WOPR lipiec na wodzie upłynął w miarę spokojnie.
– Były jakieś drobne interwencje typu pomoc w postawieniu łódki podczas pływania żaglówkami jakichś młodych ludzi, ale obyło się oczywiście bez osób poszkodowanych - mówi Maciej Bielecki, prezes oddziału miejskiego WOPR w Chodzieży.
Ratownicy apelują jednocześnie o rozwagę nad jeziorami. Przypominają, aby unikać raptownych wejść i skakania do wody. A już pływanie łodzią czy wpław po alkoholu to jedno z największych przewinień na wodzie. A gdy jesteśmy świadkami niebezpiecznej sytuacji zadzwońmy pod numer 112 i czekajmy na przybycie służb.
Komentarze