Inflacja najwyższa od 25 lat. GUS podał najnowsze dane

01.07.2022   Autor: Redakcja
671---140
GUS podał dane o inflacji w czerwcu. Ta znów idzie w górę. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych są wyższe o 15,6% niże przed rokiem. To najwięcej od 1997 roku. Drożeje praktycznie wszystko. Sama żywność o kilkanaście procent. 

Inflacja nie nie daje nam spokoju. -Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,6% (wskaźnik cen 115,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,5% (wskaźnik cen 101,5) – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego. 

To najwyższy wskaźnik od marca 1997 roku.Trzeba też pamiętać, że to wstępne dane, które za kilka dni zostaną dopracowane. Może się zdarzyć, że inflacja finalnie będzie jeszcze wyższa. Według GUS żywność w ciągu roku zdrożała o 14,1%. Bardzo szybko drożało również paliwo. Płacimy za nie 46,7% więcej niż przed rokiem. A w ciągu ostatniego miesiąca podrożało o 9,4%. Z kolei ceny energii są wyższe o 35,3% niż rok temu. 
Co to oznacza dla Polaków, oprócz tego, że wszystko drożeje? Można się spodziewać, że wkrótce Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniesie stopy procentowe. One z kolei wpłyną na wysokość rat kredytów hipotecznych. Przypomnijmy, że stopy rosną od jesieni 2021 roku już dziewięciokrotnie. Obecnie stopa podstawowa wynosi 6 proc. 

Analitycy spodziewają się, że w za kilka dni będzie to już 6,5 proc. Czy to ostatnia podwyżka? Zdania są podzielone. Część ekspertów ocenia, że RPP nie posunie się już dalej. Inni zwiastują, że maksymalny poziom wyniesie 7 proc.

A co z samą inflacją? Analitycy spodziewają się, że w sierpniu inflacja może wzrosnąć nawet do 20%, a do końca roku utrzyma się na poziomie dwucyfrowym. 

News4Media/iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group