Oddział kardiologii w pilskim szpitalu zarządzany przez prywatną firmę

30.06.2022   Autor: Artur Maras
1904---2435

Oddział kardiologii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile przez co najmniej 10 najbliższych lat będzie prowadzić prywatna firma. Na taki okres dyrekcja placówki podpisała umowę z American Heart of Poland – krajowym liderem usług sercowo-naczyniowych, który wygrał konkurs na to zadanie.  

 
Firma American Heart of Poland działa na rynku od dwóch dekad z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. Prowadzi oddziały kardiologiczne w 24 ośrodkach medycznych w kraju, w tym od miesiąca także w Pile. -Fakt posiadania operatora oddziału kardiologicznego, absolutnie nic nie zmienia dla pacjentów. Pacjenci są leczeni w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, a więc nie ponoszą żadnych kosztów związanych z procesem leczenia -  tłumaczy dyrektor medyczny American Heart of Poland dr n. med. Paweł Kaźmierczak.  


A ten – jak zapewnia firma – ma być na wyższym poziomie niż dotychczas. Zwiększy się także zakres i liczba świadczonych na oddziale usług medycznych. -Oddział tak jak do tej pory będzie pokrywał pełne spektrum, zarówno kardiologii zachowawczej, czyli głównie leczenie niewydolności serca, ale również pełne spektrum kardiologii inwazyjnej, czyli leczenie zaburzeń rytmu i przewodzenia i tutaj mówimy o wszczepianiu urządzeń, o programie ablacji, ale przede wszystkim i to jest dla nas ważne, będzie zajmował się leczeniem różnych postaci niestabilnej dusznicy bolesnej, czyli leczeniem zawału serca i innych chorób naczyń wieńcowych - dodaje dyrektor. 


 

Dodatkowo pacjenci po zawale mięśnia sercowego, dzięki specjalnemu programowi, już po wypisaniu ze szpitala, zostaną objęci roczną opieką i rehabilitacją. Szpital zobowiązał nowego zarządcę kardiologii do zainwestowania w ciągu dwóch lat 10 mln złotych w nowoczesny sprzęt. Dla porównania obecna wartość sprzętu na oddziale to 5 mln zł.  Firma ma także utworzyć dwie pracownie hemodynamiki.  -Na pewno jest to szansa, która pozwala się rozwijać szpitalowi. To przyspieszenie, które może nastąpić poprzez dodatkowe środki finansowe, które się pojawiają, to mają one pracować na rzecz tego pacjenta, który będzie coraz lepiej obsługiwany w tym szpitalu, będzie miał pełne spektrum zabezpieczenia wszystkich procedur medycznych. Uważam, że na pewno będzie to wielką korzyścią dla szpitala i dla pacjentów, którzy będą leczeni w tym szpitalu - wyjaśnia dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile . Wojciech Szafrański
 

To szpital nadal będzie miał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na kardiologię. Zapewni także kadrę pielęgniarską oraz żywienie pacjentów. Na miejscu zostaje także wcześniej używany tam sprzęt medyczny. Nowy operator oprócz inwestycji zapewni kadrę lekarską. W większości będą to lekarze z obecnego oddziału. -Chciałbym zadać przede wszystkim kłam temu, że to jest jakaś prywatyzacja prawda. Nie pamiętam czy u państwa jakieś takie pewne pomruki tego typu stwierdzeń się pojawiały, ale na pewno pojawiały się w ustach takich niedouczonych, lokalnych polityków. To trzeba nazwać po imieniu - mówił podczas konferencji prasowej dla mediów starosta pilski Eligiusz Komarowski

 
Dodatkowo przekazanie prowadzenia oddziału kardiologii prywatnemu podmiotowi, zdaniem pilskiego starosty da szpitalowi konkretne oszczędności. -W wyniku podpisanej umowy, suma, którą planujemy zaoszczędzić w najbliższych 10 latach i to jest proszę mi wierzyć minimalna kwota, to kwota około 30 mln złotych. Te środki finansowe będziemy mogli przeznaczyć na zarówno adaptację konkretnych oddziałów, ale również na elementy związane z finansowaniem sprzętu - podkreśla starosta. 
 

A także zakup nowego sprzętu dla szpitala, jednak jak zaznacza starosta nie na wynagrodzenia. 

fot. American Heart of Poland

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group