Czarcia miotła rośnie niedaleko Piły

21.05.2022   Autor: AK
---
Największa w Polsce czarcia miotła - znajduje się w leśnictwie Pokrzywnica niedaleko Piły. To zmutowana sosna, która wygląda bardzo efektownie.  
 
- Czarcia miotła, powstaje na skutek zmian genetycznych, wirusowych i bakteriologicznych, a nazwę ma taką zwyczajową, bo nie potrafiono wytłumaczyć skąd to się bierze, że sosna wygląda inaczej, czyli czart - złe moce brały w tym udział i coś zrobiły, że tak się stało i od tego taka nazwa ludowa czarcia miotła - tłumaczy Mirosław Pierko, leśniczy leśnictwa Pokrzywnica.
 

 
Ta rośnie tu już od co najmniej 10 lat. Jest wyjątkowo duża - jak twierdzą leśnicy największa. Czarcia miotła jest tak jakby rakiem na zdrowym organizmie. Zmierzwione i gęste gałęzie czerpią soki z pnia sosny...  
 
- Żerują, a zarazem żyją w symbiozie - mówi Pierko.
 
Choć sosna żywicielka pomału obumiera. Stąd tak trudno w naturze znaleźć tak rozłożyste miotły. Zmieniona genetycznie sosna produkuje szyszki także zmienione. Z nich często hodowane są nowe gatunki sosen. Ze względu na swoje ozdobne walory są one cenione w szkółkarstwie. Powstają z nich nowe gatunki krzewów, które później zdobią przydomowe ogródki.  
Przeczytaj więcej o: czarcia miotła, Pokrzywnica, sosna, drzewo,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group