Szczątki 5 Niemców w mogile. Byli to cywile i żołnierze

19.05.2022   Autor: AK
234---139
Szczątki pięciu Niemców z czasów drugiej wojny światowej odnaleźli archeolodzy w Niekursku pod Trzcianką. Wśród nich byli zarówno cywile, jak i żołnierze. Wszyscy zginęli w styczniu 1945 roku.  

- Otrzymaliśmy informację o grobie wojennym w którym miał spoczywać żołnierz i Niemiec cywilny, no i w trakcie odsłaniania okazało się, że informacja jest prawdziwa, ale niepełna, ponieważ nie dwa a pięć szkieletów skrywała jama grobowa. Przy szczątkach ujawniliśmy takie przedmioty, takie które potwierdzają te teorię, czyli przedmioty pochodzenia niemieckiego, dominujące przedmioty wojskowe takie jak guziki, itd., czy nawet przepisowa prezerwatywa - wymienia Adam Białas, kierownik robót Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost. 
 
W jamie grobowej archeolodzy wojenni z pracowni Pomost znaleźli także zegarek, sygnet i grzebień. Nie znaleziono przy nich żadnych znaków tożsamości.  


Prace przy odsłanianiu zbiorowej mogiły trwały jeden dzień. Ze względu na zalesienie terenu nie można było użyć ciężkiego sprzętu. W ręcznym odgarnianiu warstw ziemi, archeologom pomagali więc pracownicy Nadleśnictwa Trzcianka oraz praktykanci.  

Ekshumowane szczątki zostaną pochowane w kwaterze wojennej poznańskiego cmentarza na Miłostowie.  

fot. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group