Piła jednym z trzech polskich miast, w których IPN wystawił przedstawienie

29.03.2022   Autor: Redakcja
---274
“Sprawiedliwi” to spektakl muzyczno-poetycki, który w miniony weekend mieli możliwość obejrzeć pilanie. Widowisko zaprezentowano na deskach Regionalnego Centrum Kultury w Pile. Premiera odbyła się 24 marca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  
 
- Ta data nie jest przypadkowa. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów. Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię będącą w ciąży, sześcioro ich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Dzisiejszy spektakl jest wyjątkowy, on nabiera szczególnego znaczenia w kontekście obecnej sytuacji w Ukrainie i pomocy jaką Polacy niosą swoim sąsiadom ze wschodniej granicy - tłumaczy Magdalena Gleba, Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. 
 
Piła jest trzecim miejscem w kraju, gdzie był prezentowany spektakl, a w nim wiersze poetów takich jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Antoni Słonimski, Leopold Staff czy Julian Tuwim, a całość została uświetniona muzyką napisaną na kwartet wokalny i zespół instrumentalny nawiązujący do przedwojennych tradycji muzycznych. 


“Sprawiedliwi” to opowieść o Polakach, którzy narażając swoje życie i swoich rodzin pomagali Żydom. W widowisku zaprezentowane zostały sylwetki kilku Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz historie osób przez nich ocalonych. 24 marca prezydent RP Andrzej Duda ustanowił Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group