Potężny antycyklon zbliża się do Polski

16.03.2022   Autor: Redakcja
---702

Na nasz kraj od wschodu Europy napiera silny wyż Olivier, natomiast od zachodu zbliża się wyż Peter. Oba wyże spotkają i połączą się nad Polską, tworząc tzw. antycyklon. Jest to zła wiadomość dla meteopatów, ponieważ będziemy mieli do czynienia z gwałtownym wzrostem ciśnienia atmosferycznego.

Tegoroczny marzec w naszej części Europy jest zdominowany wpływem silnych, rozległych i przede wszystkim trwałych układów wyżowych.

Kilka dni temu nad Rosją utworzył się wyż Olivier, który powoli będzie się przemieszczał w kierunku Polski. W tym momencie w jego centrum ciśnienie osiąga 1041 hPa i ciągle wzrasta.

Nad Oceanem Atlantyckim dominuje kolejny układ wysokiego ciśnienia – Peter. Będzie się przemieszczał na wschód. W sobotę połączy się z wyżem Olivier i jego centrum ulokuje się nad Danią. Ciśnienie wzrośnie tam aż do 1052 hPa. W naszym regionie prognozowane ciśnienie wyniesie maksymalnie około 1047 hPa, natomiast w Polsce północnej może osiągnąć 1050 hPa. Będzie to jedne z wyższych poziomów ciśnienia, jakie odnotowano w naszym kraju w ostatnich latach. Najwyższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne po II wojnie światowej zanotowano 1997r. w Suwałkach, kiedy barometry wskazały aż 1054 hPa.

W weekend będziemy mieli zatem do czynienia z bardzo silnym wyżem, określanym w meteorologii antycyklonem, który swoim wpływem ma objąć znaczną część Europy – w szczególności pasmo od Wielkiej Brytanii, przez Polskę, Rosję i Bałkany.

Antycyklon zapewni w naszym kraju od piątku słoneczną i bezchmurną pogodę. Będzie się on utrzymywał nad Polską co najmniej do 22 marca, jednak jego oddziaływanie może wpływać na pogodę w naszej części Europy nawet do końca miesiąca.

Taka aura to zła informacja dla części osób wrażliwych na szybkie zmiany ciśnienia. Wysokie ciśnienie przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Meteopaci mogą wtedy odczuwać senność, rozkojarzenie, bóle głowy.

W związku z dominacją pogody wyżowej w marcu – musimy się także liczyć z dużym deficytem opadów (narastająca susza i wzrost zagrożenia pożarowego w lasach).

fot. Windy.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group