Tak wyglądać ma pilskie osiedle z rynkiem na wodzie

21.02.2022   Autor: Artur Maras
1996---1220

Tonące w zieleni domy z widokiem na wodny rynek.... Tak ma wyglądać osiedle przyszłości na Zielonych Wzgórzach w Pile. Ogłoszony przez miasto konkurs wygrał projekt grupy architektów z Łodzi. Zdaniem przewodniczącego komisji, proponowane rozwiązania staną się nowym standardem projektowania nowoczesnych osiedli dla innych miast w Polsce.  


Dziewięcioosobowy skład sędziowski konkursu obradował dwa dni. Do konkursu na modelowe osiedle przyszłości na terenie dawnego poligonu wojskowego na Bydgoskim Przedmieściu, nadesłano 11 prac z całego kraju. Zwycięzcy otrzymają 100 tys. zł nagrody. 
 
- Mamy do czynienia z niezwykle urokliwym a jednocześnie o bardzo wysokiej jakości miejscem do życia, które mamy nadzieję wyznaczy poprzeczkę, nowy standard, do którego powinny dążyć polskie miasta - przekonuje Zbigniew Maćków, przewodniczący sądu konkursowego, architekt, SARP Wrocław.  

 


Czyli samowystarczalnego, komfortowego osiedla przyszłości, na którym oprócz mieszkań, będzie można zaspokoić wszystkie niezbędne potrzeby. Powstaną tam sklepy, przychodnia, osiedlowe centrum administracyjno-kulturalne, a także przedszkole połączone z domem seniora. Mini miasto będzie także wykorzystywać nowoczesne technologie, w tym te związane z ekologią.  

- Oglądałem m. in. w Japonii osiedle przygotowywane przez Panasonica i w dużej mierze robione za pieniądze tego koncernu. Myślę, że ono w stosunku do tej propozycji już jest przestarzałe nawet technologicznie, nie tylko urbanistycznie - Piotr Głowski, prezydent Piły.  
 
Bo mieszkańcy osiedla będą korzystać m. in. z energii słonecznej i wodorowej oraz odzyskiwać deszczówkę. Skład sędziowski przekonał także rozkład i forma zaprojektowanych budynków. Część z nich, usytuowana na obrzeżach miałaby mieć formę schodkowych tarasów.  

 
- Buduje nastrój niemal wyrastania tego osiedla z lasu. Wygrało podejście bardziej klasyczne, ale wzbogacone o tę innowacyjność poprzez zbudowanie centralnego placu, agory na wodzie. To jest można powiedzieć rynek na wodzie - przekonuje Zbigniew Maćków, przewodniczący sądu konkursowego, architekt, SARP Wrocław.  

 
Będzie on pełnił nie tylko funkcje rekreacyjne, ale także... retencyjne.  
 
- Te wszystkie dachy odprowadzają wodę do tego zbiornika - mówi Zbigniew Maćków.
 

Póki co, to jednak tylko plany. Teraz do pracy zabierają się urzędnicy z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. 

- Na podstawie tej koncepcji będziemy pracować teraz w najbliższych miesiącach nad planem zagospodarowania. Ten plan zagospodarowania przejdzie normalna procedurę i w konsekwencji stanie się podstawą do pozwoleń na budowęIwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.  


Zwycięska koncepcja to tylko drogowskaz jak powinno wyglądać nowoczesne osiedle na Bydgoskim Przedmieściu. Pierwsze łopatę w ten rejon Piły chce wbić miasto.  

- Będziemy starać się, aby pierwszy kwartał zagospodarować na cele komunalne tak abyśmy nasza spółka miejską zabudowali to również przy pomocy środków unijnych - przekonuje Piotr Głowski, prezydent Piły. 

I to w kilku najbliższych latach. Całe osiedle na podstawie zwycięskiej koncepcji miałoby powstać w ciągu dekady. Wiele zależy jednak od zainteresowania deweloperów.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group