Od dziś zmieniają się zasady kwarantanny i izolacji

11.02.2022   Autor: News4Media
1600---455
W czwartkowy wieczór rządzący opublikowali w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, którego treść wyznacza nowe zasady związane z kwarantanną i izolacją. Część z nich obowiązuje już od dziś (piątek 11 lutego). Prawie 80 tysięcy Polaków otrzymało również na swoje telefony sms-y w tej sprawie.

Zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

– To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione – mówił szef resortu.

To efekt oczekiwanego przez rząd „początku końca pandemii”. Ministrowie – pomimo oscylujących w granicach 40 tysięcy potwierdzonych zakażeń – uważają, że najbliższe tygodnie przyniosą spadek liczby zachorowań i pozwolą stopniowo wycofywać się z obostrzeń oraz reżimu sanitarnego.

Nowe zasady obowiązujące od 11 lutego:
1. Zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu – osoby, które miały styczność z zakażonym pacjentem, nie będą musiały poddawać się odosobnieniu na podstawie wywiadu epidemicznego.

Nowe zasady, które będą obowiązywały od 15 lutego:
1. Izolacja osoby zakażonej koronawirusem trwać będzie 7 dni (dotychczas 10);
2. Domownicy izolowanej osoby pozostaną w odosobnieniu w tym samym okresie – oznacza to, że ich kwarantanna nie będzie trwała dłużej, niż izolacja chorego.

- W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia – czytamy w rozporządzeniu.
Masowa wysyłka sms-ów Od początku pandemii rząd komunikuje się z pacjentami za pomocą wiadomości tekstowych,
przesyłając w ten sposób m.in. informacje dotyczące izolacji. Tym razem 79 tysięcy Polaków przebywających na kwarantannie z powodu kontaktu z zakażonym pacjentem otrzymało w czwartkowy wieczór wiadomość o jej zakończeniu.

Stan na dziś
Według najnowszych statystyk opublikowanych w piątek 11 lutego przez Ministerstwo Zdrowia, minionej doby odnotowano 35 777 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 3668 osób zainfekowało się ponownie. 290 chorych przegrało walkę z COVID-19. 503 515 pacjentów objętych zostało kwarantanną.

Nowe zakażenia koronawirusem pochodzą z województw:
- wielkopolskiego (4937),
- mazowieckiego (4575),
- kujawsko-pomorskiego (3714),
- śląskiego (3447),
- dolnośląskiego (2756),
- pomorskiego (2251),
- łódzkiego (2070),
- zachodniopomorskiego (1993),
- małopolskiego (1992),
- lubelskiego (1867),
- lubuskiego (1259),
- warmińsko-mazurskiego (1176),
- świętokrzyskiego (1155),
- opolskiego (934),
- podkarpackiego (778), p
- podlaskiego (735).

W kolejce do wykonania testu czeka obecnie 28 590 osób.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group