Dziś Dzień Mokradeł. Przyrodnicy zapraszają na wyprawę

02.02.2022   Autor: Redakcja
1274---21
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Z tej okazji Nadnotecki Instytut UAM w Pile wraz z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i Polskim Towarzystwem Leśnym zapraszają na wycieczkę pieszą po Stobieńskich Lasach już w najbliższą sobotę.

W tym roku tematem przewodnim obchodów są „Mokradła dla ludzi i przyrody”. Mokradła, to tereny bagien, błot i torfowisk, ale też zbiorniki wodne zarówno naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących. Właściwe ich funkcjonowanie wspiera nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy, ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża.

Nadleśnictwo Sarbia buduje zbiorniki retencyjne w lasach 

Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35 proc. mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.

- W pilskich lasach dość licznie występują tereny wodno-błotne. Tym razem wybierzemy się w lasy na skraju Doliny Noteci koło Stobna, by przejść się wzdłuż cieku wypływającego w pobliżu Jeziora Stobieńskiego (Leśnego) i dopływającego do Noteci. Po drodze przejdziemy przez urokliwe i pełne życia mokradła. Podczas wycieczki na terenie leśnictwa Stobno przybliżymy rolę mokradeł w przyrodzie i ich znaczenie dla człowieka. Przyjrzymy się również działaniom ochronnym, prowadzonym przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w celu zachowania tych cennych siedlisk. Nie zabraknie także ciekawych obserwacji przyrodniczych i pogadanek historyczno-krajoznawczych - zaprasza Mateusz Gutowski z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. 

Zimowa wędrówka rozpocznie się 5 lutego, godz. 9.30. zbiórka na parkingu przy Jez. Leśnym (Stobieńskim) Długość trasy to ok. 6 km
Warto zabrać ubiór dostosowany do warunków pogodowych, buty terenowe, prowiant, termos, kiełbaski na ognisko. Wstęp wolny.

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej lub po okazaniu zgody rodzica/prawnego opiekuna. 

opr. Instytut Nadnotecki UAM w Pile 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group