W tym roku tematem przewodnim obchodów są „Mokradła dla ludzi i przyrody”. Mokradła, to tereny bagien, błot i torfowisk, ale też zbiorniki wodne zarówno naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących. Właściwe ich funkcjonowanie wspiera nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy, ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża.
Nadleśnictwo Sarbia buduje zbiorniki retencyjne w lasach
Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35 proc. mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.
Zimowa wędrówka rozpocznie się 5 lutego, godz. 9.30. zbiórka na parkingu przy Jez. Leśnym (Stobieńskim) Długość trasy to ok. 6 km
Warto zabrać ubiór dostosowany do warunków pogodowych, buty terenowe, prowiant, termos, kiełbaski na ognisko. Wstęp wolny.
Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej lub po okazaniu zgody rodzica/prawnego opiekuna.
opr. Instytut Nadnotecki UAM w Pile
Komentarze
Zobacz także