Zimny prysznic na początek, czyli jak zacząć morsowanie

05.01.2022   Autor: News4Media
1200---371
Od kilku lat trwa w Polsce moda na lodowate kąpiele. Morsowanie jest chwalone przez lekarzy, ale czy każdy może to robić, i jak się przygotować do pierwszego wejścia do wody?

Morsowanie to krótkie i regularne kąpiele w zimnej, lodowatej wodzie. Lekarze porównują je do zabiegów kriokomorze czy kriosaunie. Wyrażają pogląd, że takie praktyki nie tylko mogą poprawiać samopoczucie, ale także pozytywnie wpływać na zdrowie. Jakie są zalety morsowania? Można ich wymienić przynajmniej kilka: 
- hartowanie ciała,
- zwiększenie tolerancji na zimno,
- poprawa wydolności fizycznej,
- może zwiększyć siłę układu odpornościowego
- przyśpiesza regenerację po wysiłku.

Wystarczy tylko wspomnieć, że hartowanie sprzyja temu, że organizm lepiej toleruje bodźce zimna. W ogóle ekspozycja ciała na takie warunki pobudza produkcję monocytów i limfocytów, czyli wspiera pracę układu immunologicznego. Co do samopoczucia, to osoby, które praktykują takie metody, mówią, że lepiej śpią, czują się wypoczęci a emocje, które dostarcza im morsowanie pozytywnie nastraja ich do życia.

Przeciwwskazania
To część przygotowań do pierwszego zanurzenia się w wodzie. Każdy, kto planuje rozpocząć morsowanie, musi skonsultować się z lekarzem. Tylko w ten sposób można ustalić, czy danej osoby dotyczą medyczne przeciwwskazania, a jest ich sporo. Złe przygotowanie do morsowania może skutkować zaburzeniami układu krążenia, nerwowego i oddechowego. Może też osłabić pracę mięśni oraz możliwy jest szok termiczny. Trzeba także zapytać lekarza, czy brane przez daną osobę leki nie wykluczają go z grona morsa.
Medyczne przeciwwskazania to:
- niewydolność układu krążenia
- zatory i zakrzepy w układzie żylnym,
- infekcje i choroby wirusowe,
- borelioza,
- epilepsja,
- ciąża,
- niedoczynność tarczycy.
Przygotowania
Jak przygotować się do morsowania? Po pierwsze należy pamiętać, że przed każdym wejściem do wody potrzebna jest rozgrzewka każdej partii ciała. Trzeba mieć, oprócz stroju kąpielowego, także rękawiczki i czapkę. Według jednej z metod przygotowania powinno rozpocząć się już latem, biorąc zimne prysznice. Stopniowo, przy każdej sesji trwającej kilka minut, obniża się temperaturę wody. Wydłuża się także czas takiej kąpieli. Można także przygotowania rozpocząć zimą i także od prysznica. Na początek nie należy się zamoczyć w całości.

Trzeba wejść do wody powoli i nie stać w jednym miejscu, ale się cały czas poruszać. Zanurzać trzeba się powoli, napinając jednocześnie mięśnie i nabierając powietrza. Zanurzenie powinno być krótkie – na początek 1 minutę. Zaraz po wyjściu na brzeg trzeba się wytrzeć suchym ręcznikiem, ubrać i napić ciepłego napoju. Z każdą sesją zanurzenie może być dłuższe, ale trzeba pamiętać, aby nie robić między sesjami za dużych odstępów. Muszą być one regularne. Trzeba też zawsze pamiętać, że takie praktyki nie są wskazane dla osób, które wcześniej spożywały alkohol. Zaburza to termoregulacje i może być zgubne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group