Książka najlepszym prezentem na święta

09.12.2021   Autor: Redakcja
1399---183
Małe rodzinne księgarnie ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród stu beneficjentów znalazła się również ta pilska. To dotacja na promocję czytelnictwa, bo z tym wciąż nie jest dobrze.  

42 procent Polaków deklaruje, że czyta przynajmniej jedną książkę rocznie. To najlepszy wynik od 6 lat, ale do ideału jeszcze dużo brakuje. Widać to choćby na przykładzie księgarń. Te małe znikają z polskiego rynku w zastraszającym tempie. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat zniknęło 600 takich księgarń.  

Najstarsza pilska księgarnia Jana Lusa skurczyła się w ciągu ostatnich lat. To jednak nie znaczy, że nie znajdziemy w niej hitów wydawniczych, czy też trudnodostępnych pozycji, a nawet unikatów związanych z regionalną historią. Czego nie ma na półkach, można zamówić.  I te małe księgarnie mają jeszcze jedną przewagę nad sieciówkami, czy sklepami internetowymi. Można przyjść, dotknąć, powąchać karty...  

- Możemy o książkach podyskutować, bo sami czytamy. Jeżeli ktoś się tą tematyką zajmuje i lubi, to możemy podyskutować, że jeszcze tego autora, jeszcze tego, no i staramy się wyjść z ofertami, żeby ta książki była tańsza - mówi Jan Lus, księgarz z Piły. 
Bo jak wynika z badań Biblioteki Narodowej wciąż papierowa książka cieszy się większym uznaniem Polaków niż cyfrowa. Ponadto 45 procent czytelników deklaruje, że książki kupuje. To wzrost o 4 procent w porównaniu do badań sprzed roku. Polacy najczęściej sięgają po literaturę sensacyjno-kryminalną, popularną, ale nie stronią też od biografii czy książek historycznych. I wszystko można właśnie znaleźć w takim miejscu jak księgarnia Jana Lusa przy ul. 14 Lutego w Pile.  

Teraz szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia pilanie mogą tu szukać inspiracji na prezenty dla najbliższych. W księgarni znajdą nie tylko hity wydawnicze, ale też książki unikatowe związane z historią regionu pilskiego.
W księgarni można też liczyć na promocję. Przy zakupie więcej niż jednej książki, każda kolejna jest 20 procent tańsza.

***
Dom Księgarski „MJL” jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” i uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 30.000 zł z przeznaczeniem na koszty konsultingu i promocji księgarni; koszty stałe utrzymania lokalu księgarni; zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group