Słoneczny spektakl na niebie

03.12.2021   Autor: News4Media
897---412
W sobotę zaćmienie Słońca. Czy będzie widoczne dla Polaków?

W najbliższy weekend na niebie rozegra się istny spektakl, który wzbudza ogromne emocje nie tylko wśród pasjonatów astronomii. Niestety nie wszyscy mieszkańcy naszej planety będą szczęśliwcami, którzy obejrzą zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca.

Zaćmienie Słońca. Czym właściwie jest?

Najprościej mówiąc, zaćmienie następuje wtedy, kiedy Księżyc i Słońce znajdują się w jednej linii. Będąc w odpowiednim położeniu, można wówczas dostrzec na niebie ciemny punkt, wokół którego pojawia się jedynie poświata przypominająca pierścień. Wskazane jest wówczas oglądanie zjawiska w miejscu o niewielkim zachmurzeniu, aby zapewnić sobie doskonałą widoczność.

Kolejne już 4 grudnia

Niestety nie dla Polaków. Tym razem całkowite zaćmienie widoczne będzie głównie dla mieszkańców Antarktydy. Jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne, widokiem zaćmienia częściowego będą mogły również osoby przebywające na terenie niektórych rejonów południowej Afryki. Spektakl rozpocznie się o godz. 6.29 czasu polskiego, zakończy zaś o godz. 10.37. Moment kulminacyjny nastąpi w godz. 8.00 – 9.06.
Kiedy zaćmienie w Polsce?

Osoby, które czekają na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce, niestety raczej nie dostąpią przyjemności jego podziwiania. Kolejne tego typu zjawisko wystąpi tu dopiero 7 października 2135 roku. Jest jednak dobra wiadomość. 25 października 2022 roku będziemy mieli możliwość obserwowania zaćmienia częściowego, co również jest wydarzeniem spektakularnym i zapierającym dech w piersiach.

fot: iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group