Ponad 1,3 mln zł dla szpitala powiatowego w Trzciance

09.11.2021   Autor: AK
996---
Pieniądze z rezerwy budżetowej kancelarii premiera rady ministrów przekazał w poniedziałek wojewoda. Za te środki szpital planuje kupić zestaw RTG i do endoskopii.  
 
W poniedziałek wojewoda wielkopolski oficjalnie przekazał trzcianeckiemu szpitalowi pieniądze. 1,3 mln zł dotacji z budżetu państwa  
 
- Są bardzo ważne środki na pewno, dzięki tym środkom szpital wzbogaci się o ten tutaj niezbędny do leczenia mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego sprzęt - mówi Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. 
 
Czyli nowoczesny aparat RTG i sprzęt do diagnostyki endoskopowej. W tej chwili w tym szpitalu są tylko dwa aparaty do prześwietleń rentgenowskich. Jeden z nich - analogowy jest już praktycznie nieużywany. Nowy sprzęt pojawi się w szpitalu jeszcze w tym roku.  

 
 
- Nowoczesny sprzęt rentgenowski, do diagnostyki schorzeń pacjentów chorych na covid19 jest naprawdę potrzebny jak również sprzęt endoskopowy do diagnostyki leczenia chorób układu pokarmowego jak również chorób dróg oddechowych - wyjaśnia Mirosław Szymajda, dyrektor Szpitala Powiatowego w Trzciance. 
 
Szpital mógł się ubiegać o tę dotację z programu Jowisz, bo 20 proc. wkładu własnego zapewnił samorząd.  
 
- My na ten wkład własny wspólnie ze starostwem się na ten wkład własny składaliśmy, dołożyliśmy 250 tys. zł - mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki. 
 
Milion z tego samorządowego programu trafił do Trzcianki już w ubiegłym roku. Wówczas wyposażono salę operacyjną w stół, aparat do elektrochirurgii, zestaw laparoskopowy, respiratory i łóżka. Doposażono rozbudowany oddział ginokologiczno-położniczy    
 
- Stał się bardziej nowoczesny, bardziej przyjazny, a w szczególności dotyczy to pań, bo praktycznie placówka szpitala w Trzciance obsługuje na dzień dzisiejszy cały powiat czarnkowsko-trzcianecki jeśli chodzi o panie - mówi Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki. 
 
Które tu przejeżdżają rodzić lub leczyć się ginekologicznie. Sprzęt z tegorocznej dotacji będzie głównie wykorzystywany w diagnostyce pacjentów covidowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group