Który samorząd wydaje na inwestycje najwięcej, a który najmniej? Jest najnowszy ranking

12.10.2021   Autor: Redakcja
1273---31
Pismo samorządowe Wspólnota ogłosiło Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2018-2020. W kategorii powiatów liderem w naszym regionie jest powiat wałecki, z kolei wśród miast powiatowych najlepszy jest Złotów. Powiat pilski i miasto Piła na dalszych miejscach, choć ten pierwszy samorząd zanotował znaczący wzrost w rankingu względem poprzednich lat. Największy jednak należy do powiatu złotowskiego. Z kolei największy spadek zanotowało miasto Chodzież. 

- Bardzo trudno ocenić rok 2020 z punktu widzenia inwestycji samorządowych. Z jednej strony był to drugi, kolejny rok spadku ich wielkości. W ostatnim roku kończącej się bardzo hojnej dla Polski – dla samorządów w  szczególności – perspektywy unijnej, to nie jest dobra wiadomość. Ale z drugiej spadek ten nie był dramatyczny. Do tej pory tylko cztery lata przyniosły lepsze rezultaty. Zważywszy na rok pandemii COVID 19 i inne znane problemy budżetów samorządowych, można to ocenić jako sukces - oceniają autorzy raportu prof. Paweł Swianiewicz oraz Julita Łukomska, oboje z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Wśród pięciu powiatów naszego regionu po raz kolejny najlepiej w rankingu wypadł powiat wałecki. 125. miejsce w Polsce z wydatkami inwestycyjnymi na poziomie 226,29 zł per capita. Samorząd ten zanotował wzrost względem poprzedniego rankingu o 35. miejsc. Z kolei wydatki inwestycyjne w kwocie 170,14 zł per capita dały powiatowi pilskiemu 208. miejsce w Polsce (poprawa w rankingu o 40. pozycji). Jednak największy skok zanotował powiat złotowski. Przesunął się w zestawieniu o 47 miejsc, lądując ostatecznie na 256. pozycji z wydatkami na poziomie 138,11 zł per capita. Najgorzej w regionie wyglądają powiaty czarnkowsko-trzcianecki (102,67 zł per capita, 286. miejsce) i chodzieski (50,73 zł, 312 miejsce). 
Wśród miast powiatowych w regionie niezmiennie najlepszy jest Złotów (154. miejsce w rankingu, 672,76 zł per capita). Choć to spadek względem poprzedniego zestawienia o 31. miejsc, to i tak żadne z powiatowych miasta naszego regionu nie było w stanie się zbliżyć do tego wyniku. 571,62 zł per capita to wydatki inwestycyjne Piły w latach 2018-2020 i 194. miejsce w ogólnopolskim rankingu (spadek o 2. miejsca). Na dalszych pozycjach są Czarnków (524,51 zł, 220. miejsce), Wałcz (461,42 zł, 239. miejsce) i Chodzież (430,30 zł i 244. miejsce). Jeszcze w poprzednim rankingu Chodzież była 138. w kraju. To największy spadek pośród powiatowych miast w naszym regionie. 

Wśród województw po raz czwarty na czele mamy województwo podlaskie. Wielkopolska znalazła się na 10. miejscu. -W tym przypadku rzuca się w oczy bardzo wysoka pozycja także innych województw Polski Wschodniej – drugie jest świętokrzyskie, a trzecie podkarpackie. Trudno nie skojarzyć tego z dodatkowym wsparciem udzielanym tej części Polski w ramach programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej oraz preferencyjnym algorytmem rozdziału środków na regionalne programy operacyjne - podkreślają autorzy. 

Metoda rankingu jest niemal identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w  tym przypadku 2018–2020). W ten sposób autorzy chcieli uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w  mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu - dodają

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group