Jak i czym palić w piecach? Kontrolerzy są bezlitośni

11.10.2021   Autor: Mateusz Manthai
994---242
Przełom września i października to moment, kiedy w wielu domach rozpoczyna się sezon grzewczy. Coraz niższe temperatury sprawiają, że chcemy mieć w mieszkaniach ciepłe kaloryfery. Strażacy i kominiarze przypominają jednak o zasadach bezpiecznego ogrzewania posesji.  
 
Kominy, to jak mówią kominiarze, serca domów. Nieprawidłowo utrzymywane zapychają się wydobywając dym i trujący smog. Jest jednak światełko w tunelu... 

– Nasze kontrole, które są robione potwierdzają nasze spostrzeżenia, że nie będzie tak źle, że jest coraz lepsza jakość pieców, coraz lepsza jakość opału - mówi Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile. 

Niestety w dalszym ciągu jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. W piecach często spalamy śmieci, mokre drewno czy odzież.  

– Jeżeli palimy jakimiś śmieciami, np. wrzucamy plastiki do naszych pieców, kominy zatykają się, prześwit jest coraz mniejszy, dochodzi do pożarów kominów - tłumaczy st. kpt. Paweł Kamiński, rzecznik prasowy pilskich strażaków. 
A te mogą być bardzo niebezpieczne. Wysoka temperatura dosłownie rozsadza komin. Powstają mikropęknięcia, przez które przedostaje się ogień i śmiercionośny tlenek węgla. Żeby zapobiec takim sytuacjom należy czyścić przewody kominowe. Najlepiej raz na kwartał.   

– To powinno być kilka razy przeczyszczone, sadza wybrana. My mamy specjalne worki, specjalne łyżki, którymi wybieramy sadzę i popiół, najczęściej zabieramy to ze sobą - wyjaśnia Bogdan Franc, mistrz kominiarski. 

Za palenie śmieciami grozi mandat do 500 złotych. Gdy sprawa trafi do sądu, ten może wymierzyć karę grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group