Laboratorium przyszłości w każdej szkole

26.09.2021   Autor: Michał Kępiński
1503---697

Drukarki 3D, gogle wirtualnej rzeczywistości czy roboty edukacyjne już niedługo mogą trafić do każdej szkoły podstawowej w kraju w ramach programu “Laboratoria przyszłości”. Rząd na ten cel zamierza przeznaczyć miliard złotych.  

Minimum 300 złotych na ucznia i 30 tys. zł na szkołę. Tak ministerstwo chce rozdysponować ok. miliarda złotych z budżetu państwa na “laboratoria przyszłości” w każdej podstawówce.  

 – Zatem także te małe szkoły, niewielkie szkoły w niewielkich miejscowościach mają szansę, o ile tylko się zgłoszą, otrzymać środki finansowe w wysokości co najmniej 30 tys. złotych na utworzenie takich laboratoriów przyszłości ze sprzętem najnowocześniejszym do tworzenia kompetencji przyszłości - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

Dzięki Laboratoriom Przyszłości do szkół mogą trafić między innymi mikrokontrolery, kamery, gogle VR czy mikroskopy. Sprzęt ma uatrakcyjnić proces kształcenia i nabywania praktycznych umiejętności przez uczniów.  

– Laboratoria muszą być wykorzystywane, taki jest cel, do budowy kompetencji przyszłości, czyli współpracy, interdyscyplinarności, kreatywności, a także samodzielnego rozwiązywania problemów - wyjaśnia Justyna Orłowska, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej

Szkoły by otrzymać wsparcie będą musiały zgłosić swoje potrzeby do organów prowadzących, a te wystąpić z wnioskiem do wojewody. Zostaną one rozpatrzone na bieżąco, tak by pieniądze jak najszybciej trafiły do placówek.

Przeliczając ilość uczniów w szkole, którą kieruje, to będzie około 160 tys., więc to jest pokaźna suma na zakup takiego niezbędnego sprzętu, z którego na pewno skorzystają dzieciaki, ale też nauczyciele - mówi Marcin Borowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile

Do 30 września trwają konsultacje, podczas których dyrektorzy i nauczyciele mogą składać swoje propozycje zakupu sprzętu, który znajdzie się w wykazie ministerstwa. Co najmniej 60% otrzymanego wsparcia musi zostać wydane do końca 2021 roku i nie więcej niż 40% w 2022.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group