Eneris Surowce przejął pilską spółkę Altvater

08.09.2021   Autor: Redakcja
757---324
Rada Miasta w Pile wyraziła dziś zgodę na sprzedaż miejskich akcji spółki Altvater. Kupującym jest firma Eneris, dotychczasowy większościowy udziałowiec firmy dbającej o czystość w Pile. 

W maju firma Eneris Surowce zwróciła się do prezydenta Piły z intencją kupna miejskich akcji Altvatera. Eneris ma w tej chwili większość udziałów w Altvaterze, a po sprzedaży będzie jej stuprocentowym właścicielem. Firma zapłaci miastu za kupno udziałów 43 mln zł. Kwotę tę oszacowano na podstawie dwóch odrębnych analiz. 

Eneris chęć przejęcia spółki Altvater motywował koniecznością przeprowadzania nowych inwestycji, szczególnie w sektor związany z recyklingiem. 

- Ponadto grupa kapitałowa, do której należy Spółka i Kupujący, planuje rozszerzenie dotychczasowej działalności Spółki, co wiąże się z koniecznością pozyskania dodatkowego finansowania. Instytucje zapewniające finansowanie grupie kapitałowej, do której należy Kupujący wymagają natomiast, aby grupa ta sprawowała pełną kontrolę nad podmiotami wchodzącymi w jej skład. Należy przy tym wskazać, że posiadany przez Gminę Piła mniejszościowy udział w kapitale zakładowym Spółki, jak również możliwości finansowe Gminy Piła nie pozwalają na skuteczny wpływ na bieżącą działalność Spółki, jak również na wiążące kreowanie strategii jej rozwoju - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 
Sprzedaż udziałów Altvatera większościowemu udziałowcy nie wpłynie negatywnie na ochronę interesów pracowników, ani na zachowanie czystości w mieście. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na inwestycje w Pile. 

- Takie jak: budowa ulicy Paderewskiego, Promiennej, Sokolej, na Leszkowie, Długosza/Krzywa, skrzyżowanie (rondo) Okólna/Młodych i Zygmunta Starego. Ponadto w planach Gminy znajduje się również budowa nowych ścieżek rowerowych. Pozyskane ze sprzedaży udziałów środki będą także stanowić element wkładu własnego do pozyskiwania środków zewnętrznych. Stwarza to możliwość realizacji zadań inwestycyjnych na poziomie 100 mln zł, co jest równoznaczne dwóm rocznym, dodatkowym budżetom inwestycyjnym - czytamy dalej w uchwale. 

fot. Altvater 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group