System WMS na magazynie: oto TOP 5 powodów, dlaczego warto go wdrożyć w firmie

03.09.2021   Autor: Reklama
---2456
Firmy logistyczne i handlowe stanowią trzon polskiej gospodarki. Z powodzeniem rywalizują także z konkurentami na globalnym rynku. Jednocześnie często najbardziej krytycznym sektorem ich działań jest optymalne zarządzanie magazynem. Błędy w tym zakresie i brak optymalizacji polityki magazynowej sprawiają, że realizacja procesów staje się zdecydowanie trudniejsza i nie udaje się osiągnąć zakładanej efektywności. Prawdziwą rewolucją pod tym względem są systemy WMS. Wykorzystywane jako moduły systemów ERP pozwalają na zdecydowanie wydajniejsze działanie i uniknięcie kosztownych błędów.

Co to jest system WMS?

System WMS (Warehouse Management System) zapewnia kompleksowe wsparcie wszystkich procesów zachodzących w magazynie. Wobec tego często staje się podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez różnego typu podmioty – m.in. firmy logistyczne, spedycyjne czy handlowe.
-Oprogramowanie WMS znajduje szerokie zastosowanie w każdym przedsiębiorstwie, które w ramach swojej działalności wykorzystuje powierzchnie magazynowe. Takie kompleksowe rozwiązania oferujemy w Kotrak.com. Takie oprogramowanie często jest także modułem systemu ERP, którego zadaniem jest kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami posiadanymi przez podmiot – mówi Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak.

Jakie operacje wspomaga system WMS?

Osoby, które zastanawiają się nad wdrożeniem systemu WMS w magazynie, często niepokoją się o kwestie finansowe i organizacyjne, z którymi wiąże się sama implementacja. Przede wszystkim warto jednak uzmysłowić sobie, jak wiele usprawnień wprowadza WMS i zapoznać się z listą pięciu powodów, dla których warto zdecydować się na tę inwestycję.
 
1. Utrzymanie porządku i lepsza organizacja
Jednym z podstawowych czynników utrudniających zarządzanie magazynem jest chaos. To właśnie brak optymalizacji polityki magazynowej sprawia często, że realizacja obowiązków jest utrudniona lub niemożliwa, co przekłada się na efektywność pracy zatrudnionych w magazynie osób i tempo realizacji procesów. System zarządzania magazynem WMS ułatwia katalogowanie i odnajdywanie towarów, wobec czego zdecydowanie łatwiej o zapanowanie nad chaosem i usprawnienie pracy.
 
2. Sprawny obieg towarów i dokumentów
System WMS pozwala na skoordynowanie obiegu z jednej strony towarów (wraz z możliwością śledzenia pełnego cyklu ich obiegu), jak i dokumentacji, w tym również zadbanie o kwestie finansowe, rachunkowe, płacowe czy kadrowe. Dzięki temu realizacja procesów jest szybsza, udaje się również zapobiec ewentualnym kryzysom.
 
3. Magazyn w szerszym środowisku
Oprogramowanie WMS wykorzystywane w ramach systemu ERP pozwala na automatyzację zasadniczo wszystkich procesów mających miejsce w przedsiębiorstwie. Zarządzanie zamówieniami i realizacja zadań są więc proste, a wszyscy uprawnieni użytkownicy zyskują natychmiastowy dostęp do wiarygodnych i aktualnych danych, co wpływa na komfort i standard ich pracy.
 
4. Lepsze wykorzystywanie danych
System WMS w magazynie jest również cennym źródłem informacji: akumuluje dane, które można następnie przetwarzać, analizować, a na ich podstawie tworzyć wartościowe raporty wpływające na możliwość podejmowania skuteczniejszych decyzji, budowania długotrwałej strategii oraz wnoszenia niezbędnych korekt. W tym celu warto zaangażować również oprogramowanie Business Intelligence.
 
5. Wyższa efektywność
Ostatecznym celem wdrożenia systemu WMS jest osiągnięcie wyższej efektywności: ta dotyczy nie tylko konkretnych działań realizowanych w magazynie, ale całego przedsiębiorstwa. Dobrze przeprowadzona implementacja, przeprowadzona przez doświadczony podmiot, pozwoli szybko dostrzec korzyści wynikające z wykorzystania oprogramowania WMS.
fot. pexels.com
Przeczytaj więcej o: system wms, kotrak,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group