Nie jesteś zaszczepiony? Możesz spodziewać się utrudnień w pracy

30.08.2021   Autor: News4Media
792---99
Możliwość uzyskania przez pracodawcę informacji o szczepieniu pracownika przewija się już od pewnego czasu. Teraz rząd przedstawił szczegóły programu. Jeśli wejdzie w życie może okazać się sporym utrudnieniem na rynku pracy.

- W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – m.in. taki zapis znalazł się w opisie zmian na rządowej stronie internetowej. Oznacza to, że wkrótce przepisy dostaną nowe brzmienie, aby pracodawcy mogli zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Możliwa selekcja
- Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny – czytamy w szczegółowym opisie zmian, które zamieszczone są w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Krótko mówiąc, pracodawca dostanie uprawnienia nie tylko do wglądu, czy jego pracownik poddał się szczepieniu lub przebył COVID-19. Wedle planowanych zmian, będzie mógł na tej podstawie oddelegować zatrudnionego do innych obowiązków (np. niezwiązanych z bezpośrednim kontaktem z klientami) i wypłacić mu wynagrodzenie adekwatne do zastępczego stanowiska. Dodatkowo, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, zgodne z prawem będzie narzucenie niezaszczepionemu pracownikowi bezpłatnego urlopu. Projekt zakłada również możliwość sprawdzenia powyższych informacji dot. Potencjalnego pracownika, przed nawiązaniem stosunku pracy.

Sprawdzą w aplikacji
Aby uwiarygodnić swoją odporność, zatrudniony będzie mógł skorzystać z dwóch opcji. Plany rządowe przewidują w tym celu okazanie specjalnych zaświadczeń wydanych przez podmioty medyczne lub weryfikację statusu za pomocą aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia. W pierwszym wypadku obowiązkowe będzie załączenie fotografii pacjenta, którą wydający zaświadczenie pobierze z Rejestru Dowodów Osobistych lub ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group