Posłowie PiS, Grzegorz Piechowiak i Zbigniew Ajchler za lex TVN

12.08.2021   Autor: Redakcja
1745---812
W środę wieczorem posłowie przegłosowali tzw. lex TVN - projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Ustawa ta ma ograniczać wolność mediów. Ten projekt jest "wprost wymierzony w TVN" - czytamy w oświadczeniu stacji. Debata nad ustawą wywołała falę protestów w całym kraju pod hasłem: Wolne media. Wolni Ludzie. Wolna Polska.  

Projekt przeszedł większością 228 głosów. Przeciwko było 216 posłów, a 10 kolejnych wstrzymało się od głosu. Największe emocje budzi poparcie dla "lex TVN" przez Kukiz'15 oraz niektórych polityków Porozumienia, którzy w środę opuścili Zjednoczoną Prawicę, wśród nich znalazł się Grzegorz Piechowiak. Polityk z Piły nie odbiera telefonów. 

- Za ustawą "lex TVN" zagłosowali posłowie PiS, trzech posłów Kukiz'15 (Paweł Kukiz, Stanisław Żuk i Jarosław Sachajko) oraz część posłów Porozumienia (Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mirosław Baszko) - czytamy w Gazecie Wyborczej. 

Ponad 300 osób protestowało przeciwko tzw. ustawie Lex TVN


Prawo i Sprawiedliwość chce ograniczyć koncesje dla mediów z zagranicznym kapitałem, tak aby spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery. Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach. Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów - czytamy w oświadczeniu zarządu TVN. 
Lista posłów z naszego regionu głosujących za "lex TVN": 
PiS: Czarnecki Krzysztof, Kubiak Marta, Porzucek Marcin, 
Porozumienie: Piechowiak Grzegorz
Posłowie niezrzeszeni: Ajchler Zbigniew (startował do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej) 

Po przejęciu przez państwowy Orlen koncernu medialnego Polska Press, czyli dzienników regionalnych w tym Głosu Wielkopolskiego, czy Tygodnika Pilskiego - to kolejny zamach na wolność słowa - twierdzi nie tylko opozycja, ale i przedstawiciele mediów oraz protestujący.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group