Kuchenki gazowe – dlaczego wciąż warto w nie inwestować?

29.07.2021   Autor: Reklama
3063---190
Kuchnie gazowe to wciąż chętnie wybierany sprzęt do naszych kuchni. Niektórzy z nas doceniają niskie ceny gazu, inni smak potraw gotowanych na prawdziwym ogniu. Do tego nowoczesne modele świetnie prezentują się w stylowych kuchennych wnętrzach. Dlaczego jeszcze warto pozostać przy gotowaniu na gazie i na co zwrócić uwagę, wybierając kuchenkę gazową?

Kuchenki gazowe – jaka najlepsza?

Dostępne na rynku kuchnie gazowe występują w wersji wolnostojącej oraz do zabudowy. Zasilane mogą być gazem ziemnym lub propan-butanem. Kuchenki gazowe z automatyczną zapalarką, a także kuchnie wolnostojące z piekarnikiem elektrycznym dodatkowo wymagają podłączenia do prądu. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą również liczbą palników. Do dyspozycji mamy niewielkie płyty dwupalnikowe, standardowe – czteropalnikowe, ale i rozbudowane wersje z pięcioma czy sześcioma polami grzewczymi.

Kuchenki gazowo-elektryczne

Kuchnia gazowa wolnostojąca z piekarnikiem elektrycznym to wygodne rozwiązanie, które docenią wszyscy miłośnicy gotowania i pieczenia. Pozostając przy gotowaniu na ogniu, możemy jednocześnie korzystać z wszystkich zalet piekarnika elektrycznego, który znacznie szybciej się nagrzewa, a do tego zapewnia dużo bardziej równomierne rezultaty pieczenia, niż jego gazowy odpowiednik. Ponadto oferuje o wiele więcej funkcji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przyrządzanie potraw w piekarniku elektrycznym będzie bardziej kosztochłonne.

Płyty gazowe bez piekarnika

We współczesnych kuchniach, płyty grzewcze bardzo często montuje się w innym miejscu niż piekarnik, który chociażby dla komfortu użytkowania umieszcza się w słupku. Kuchnie gazowe bez piekarnika występują w wersji do zabudowy i wolnostojącej – to tzw. płyty nastawne. Bardziej popularne są oczywiście kuchenki, które osadzamy w blacie. Przynoszą one szerokie możliwości aranżacyjne i mogą być wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu łatwo wpasować je w styl kuchni.Kuchenki gazowe - co jest potrzebne do podłączenia?

Nawet jeżeli sami znamy się na instalacjach gazowych, podłączenie kuchni gazowej to zadanie dla fachowca. Profesjonalnie wykonane podłączenie da nam poczucie bezpieczeństwa, ale też jest warunkiem zachowania gwarancji na urządzenie. Kto podłącza kuchenkę gazową i kto może podbić gwarancję? Wykwalifikowany specjalista z uprawnieniami g3 to odpowiednia osoba, której powierzyć możemy instalację naszej kuchni gazowej. Po montażu powinien on sporządzić protokół i przybić pieczątkę na karcie gwarancyjnej.
Płyta gazowa – ile od okna?

Umiejscowienie płyty gazowej w kuchni powinno być dobrze przemyślane. Nie może ona bowiem znajdować się zbyt blisko okna. Kwestia ta uregulowana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w którym możemy przeczytać, że kuchnie i kuchenki gazowe należy instalować w odległości co najmniej 0,5 m od okien do boku urządzenia, licząc w rzucie poziomym. Dystans ten pozwoli nam uniknąć niebezpieczeństwa związanego z ewentualnych zgaszeniem płomienia przez podmuch powietrza. Niemniej jednak nowoczesne modele wyposażane są w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które w takich sytuacjach odcina dopływ gazu do palnika.Jaki okap do kuchenki gazowe?

Wybór okapu do kuchni gazowej właściwie nie będzie przebiegać inaczej, niż w przypadku innych płyt grzewczych. Ważne zatem, by jego szerokość była większa, niż szerokość kuchenki, tak by mógł efektywnie pochłaniać unoszące się nad nią opary. Okap nad kuchnią gazową montuje się na wysokości ok. 70-75 cm.

Co ile lat wymiana kuchenki gazowej?

Na wymianę kuchni gazowej możemy zdecydować się z kilku powodów. Do najczęstszych należą awarie urządzeń, ich zużycie i nieestetyczny wygląd. Kuchenkę z reguły wymieniamy również przy okazji remontu kuchni. Kuchnia gazowa może służyć nam przez naprawdę długi czas i tak naprawdę nie ma określonego czasu eksploatacji. Z całą pewnością jednak jej żywotność przedłużą odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Dodatkowo co kilka lat w kuchence gazowej dobrze jest wymienić dysze. To niewielki koszt na poziomie zaledwie kilku złotych. Dysze dobieramy w zależności od rodzaju gazu, jaki stosujemy w kuchence. Od modelu naszej kuchni z kolei zależeć będzie to, jaki gwint (średnica) dyszy będzie odpowiedni. Dla zachowania estetycznego wyglądu płyty, warto też co kilka lat pokusić się o zakup nowych palników.Kuchnie gazowe – gdzie kupić?

Kuchenki gazowe są łatwo dostępne i znajdziemy je w sklepach ze sprzętem AGD. Możemy kupić je zarówno stacjonarnie, jak i online z dostawą do domu. Przeglądając dostępne na rynku modele, warto zwrócić uwagę na urządzenia od polskich producentów. Kuchnie gazowe polskich marek są równie funkcjonalne i trwałe, co sprzęty popularnych zagranicznych firm, a z reguły możemy je kupić w znaczenie korzystniejszych cenach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group