Asta Video Fest

Zakup samochodu – co musisz zrobić?

11.05.2021   Autor: Reklama
1451---
Zakup samochodu to czynność, której nie dokonuje się codziennie. Warto jednak wiedzieć, że na podpisaniu umowy transakcja się nie kończy.
W tym tekście przedstawimy Ci wszystkie obowiązki, jakie na Tobie spoczywają, jeśli dopiero co kupiłeś samochód.

1.Podatek

Nowy samochód to konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Zgodnie z polskim prawem wysokość podatku to 2% wartości transakcji. Pamiętaj jednak, że celowe zaniżanie kwoty na umowie może spowodować problemy w urzędzie skarbowym. Urzędnicy bowiem mają dostęp do informacji związanych z realną wartością konkretnych pojazdów. Lepiej więc podawać w umowie rzeczywiste dane.
Na zapłacenie podatku PCC masz 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Warto, żebyś wiedział, że samo przelanie środków może okazać się niewystarczające. Potrzebna będzie również deklaracja PCC-3, a w sytuacji, w której samochód ma więcej niż jednego właściciela deklaracja PCC-3/A. Sprawdź, jak wygląda podatek od kupna samochodu https://najtaniejuagenta.pl/podatek-od-kupna-samochodu/

Pewnie zastanawiasz się co w sytuacji, gdy kupiłeś pojazd w cenie niższej niż rynkowa? W takim przypadku konieczne będzie dołączenie do deklaracji oświadczenia z dokumentacją zdjęciową. Dzięki temu unikniesz wezwania do dopłaty oraz ewentualnych problemów z zaniżoną wartością pojazdu.
2.Kwestie związane z OC
W momencie, w którym kupiłeś samochód, stałeś się odpowiedzialny za jego ubezpieczenie. Zazwyczaj sytuacja wygląda tak, że sprzedający przekazuje nabywcy swoją polisę OC. Jako kupujący możesz wtedy:
  • przyjąć polisę sprzedawcy – musisz jednak być świadomy, że nie będziesz mógł jej przedłużyć. Ubezpieczenie wygaśnie zgodnie z podpisaną przez poprzedniego właściciela umową. Towarzystwo może też wezwać Cię do wyrównania składki.
  • wykupić nowe ubezpieczenie – jeśli się na to zdecydujesz, powinieneś jak najszybciej wypowiedzieć obecną umowę i zawrzeć nową na swoje nazwisko. Zadbaj jednak, by nie przerwać ciągłości ubezpieczenia, ponieważ narazisz się wtedy na dotkliwą grzywnę.

3.Rejestracja

Polskie prawo stanowi, że rejestracją pojazdów mechanicznych zajmują się wydziały komunikacje. Rejestracji powinieneś dokonać w urzędzie, który jest odpowiedni pod względem Twojego miejsca zamieszkania. Do wniosku będziesz musiał również dołączyć:
  • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży),
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu (o ile została wydana),
  • tablice rejestracyjne,
  • polisę OC,

Gdzie kupić ubezpieczenie?

Obecnie najlepszym miejscem jest Internet. Wystarczy tylko, że skorzystasz z jednej z ogólnodostępnych porównywarek, by szybko i bez zbędnych formalności uzyskać dostęp do szeregu ofert, pasujących do Twoich potrzeb. Wejdź na porównywarkę https://najtaniejuagenta.pl/ i dowiedz się więcej. Zakupy w sieci mają również atut w postaci oszczędności. Towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc zachęcić klientów do tego typu metody zaopatrywania się w ich produkty, oferują ciekawe rabaty oraz promocje. Najkorzystniej jest kupić za jednym zamachem ubezpieczenie OC i AC.

Potwierdzenie dokonania opłaty.

Rejestracji pojazdu dokonuje właściciel. W przypadku, gdy jest więcej niż jeden właściciel, żeby procedura mogła odbyć się pomyślnie, potrzebna jest obecność każdego z nich. Na rejestrację masz 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Od 1 stycznia 2020 roku za niedopilnowanie tego obowiązku grozi kara finansowa od 200 do 1000 zł.
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group